SME

Päť otázok, ktoré sú kľúčom k problémom našich súdov

Slovenské súdnictvo má problémy, ktoré majú príčiny v minulosti. Harabin je iba jedným z nich.

Politické procesy v päťdesiatych rokoch.Politické procesy v päťdesiatych rokoch. (Zdroj: ARCHÍV ČTK)

Zvolenie alebo nezvolenie Štefana Harabina za šéfa Najvyššieho súdu bude mať zásadný význam pre ďalšie smerovanie slovenskej justície. No jeho prípadný neúspech nebude automaticky znamenať vyriešenie problémov, ktoré na súdoch sú. A ani jeho opätovné víťazstvo nebude len osamoteným úkazom, výsledkom šikovnosti jedného človeka.

Okrem konkrétnych káuz a osôb, ktoré systém riadia dnes, v justícii totiž existujú aj hlbšie trendy, z ktorých niektoré sa ťahajú desaťročia.

Skúsme sa preto pozrieť na otázky, ktoré v súčasnosti asi najviac trápia slovenskú justíciu, a povedať si, do akej miery sú dôsledkom javov, ktoré prebiehali dávno predtým, ako na Najvyšší súd prišiel Štefan Harabin, a ktoré ho môžu aj prežiť.

1.Prečo je justícia v područí politiky?

Prejsť na čelo Najvyššieho súdu z pozície ministra spravodlivosti, ako sa to v roku 2009 podarilo Harabinovi, je v západnom svete nepredstaviteľné. Rovnako čudný je fakt, že hoci voľba v Súdnej rade má prebehnúť mimo politiky, výsledok bol v skutočnosti daný koaličnou dohodou Smeru, SNS a HZDS.

Pre slovenského sudcu však ide o pokračovanie ďalekosiahlej tradície. Oddeľovanie súdnej moci od tej výkonnej začalo v Uhorsku prebiehať až v 2. polovici 19. storočia. Dovtedy podžupani, richtári či slúžni spravovali aj súdili. Ako-tak sa rozdelenie zavŕšilo na začiatku storočia dvadsiateho, ktoré však až na obdobie prvej Československej republiky dávalo sudcovskej nezávislosti jednu ranu za druhou.

V prvých rokoch vojnového slovenského štátu sa ešte darilo súdnictvu udržiavať odstup od totalitného režimu, najmä vďaka tomu, že vo funkciách ďalej pôsobili sudcovia vymenovaní za prvej Československej republiky.

Štát jednoducho nemal dosť ľudí, ktorými by ich nahradil. Veľká časť neprávostí navyše prebiehala mimo súdov – zodpovedala za ne polícia, žandári či Hlinkova garda. Silnejšie zásahy do samotného súdnictva a súdny teror tak nastali až ku koncu slovenského štátu a v období Slovenského národného povstania.

Komunistický režim vďaka inšpirácii zo Sovietskeho zväzu však vyvinul omnoho účinnejšie metódy politického zasahovania do práce sudcov. Na základe Leninovej tézy, že „dôsledný demokratizmus výkonu súdnictva“ sa dosiahne voľbami, mali sudcovia funkčné obdobie časovo obmedzené najprv na tri a postupne na desať rokov.

Mechanizmus voľby sa počas obdobia komunizmu menil, ale po celý čas platilo, že hoci hlasovanie malo byť výrazom „zľudovenia súdnictva“, v skutočnosti mala kariéru sudcov v plnej miere v rukách komunistická strana. Aby bola kontrola dokonalá, existovala aj možnosť odvolať sudcu, ak „závažným spôsobom porušuje svoje sudcovské povinnosti alebo z iného dôvodu stratí dôveru pracujúcich“.

Zasahovanie dnešných politických strán či prenasledovanie kritikov, ku ktorým „stratil dôveru“ Harabin, sú teda vlastne ničím v porovnaní s tým, na čo si v minulosti musela zvyknúť veľká časť sudcov.

2.Prečo je problém myslieť samostatne?

„Často sa stane, že súdruhovia prichádzajú s rozsudkom v ruke, súčasne mi predkladajú Rudé právo a hovoria: Súdruh, ako je možné, že v Rudom práve sa píše to a ono a v rozhodnutí opak?“

Citát z odborného článku v časopise Socialistická zákonnosť z roku 1953 ilustruje, aký prístup sa od sudcu čakal pri nástupe komunizmu.

Ako povedal v roku 1950 Klement Gottwald: „Náš nový právny poriadok už neslúži vykorisťovateľom, kapitalistom, veľkostatkárom a bohatým príživníkom. Slúži záujmom ľudovodemokratického štátu, záujmom pracujúceho ľudu.“

Pri napĺňaní tohto záujmu sa mal uplatňovať sudcovský aktivizmus, pri ktorom sudca nielen aplikuje zákon, ale právo prispôsobuje politickým cieľom.

Od konca päťdesiatych rokov však nastal zásadný obrat, ktorý bol spôsobený jednak čiastočným vytriezvením z flagrantného zneužívania práva a jednak tým, že komunisti si medzičasom prispôsobili právny poriadok na svoj obraz.

Namiesto aktívneho boja za práva pracujúcich sa tak povinnosťou sudcu stalo prísne formalisticky sa držať znenia zákona a neprihliadať na žiadne mimoprávne súvislosti. Tento prístup potom vydržal až do pádu komunizmu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3EHK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 696
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 113
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu