KEŽMAROK. Prístup k rómskym deťom vo vzdelávacom procese je v niečom iný, ako u majoritnej spoločnosti, a to najmä pre prostredie, v ktorom vyrastajú.
V rómskych osadách, v ktorých sú často veľmi zlé sociálne podmienky, nemajú podľa riaditeľky kežmarského elokovaného pracoviska Súkromného gymnázia v Košiciach Heleny Akimovej dostatok priestoru na učenie.
"Na našej škole sa im pokúšame tento priestor dať. Môžu tu ostať aj po skončení vyučovania, urobiť si domáce úlohy, použiť počítač, ak je treba, a splniť si ostatné povinnosti," zdôraznila Akimová s tým, že potom títo žiaci dosahujú v škole aj lepšie výsledky.
Treba si vybudovať vzťah
Ďalším z dôležitých krokov pri vyučovaní rómskych detí je podľa nej nutnosť vybudovať si s nimi bližší vzťah.
Učitelia musia poznať ich rodinné zázemie, ich rodinných príslušníkov i postavenie žiakov v komunite. Len tak sa s nimi dá podľa Akimovej pracovať a dosahovať výsledky. Dôležitá je tiež spolupráca s rodičmi.
"Dá sa to s nimi zvládať, snažím sa byť mierny a pekne s nimi pracovať a myslím si, že to vedia oceniť, keď sa k nim človek pekne správa. Niekedy však nepočúvajú a je nutné zvýšiť hlas, čo robím veľmi nerád. Niektorí žiaci sú snaživejší, iní menej," zhodnotil učiteľ slovenčiny na kežmarskej škole Pavol Ičo.
Slovenčina im ide horšie
Slovenský jazyk ide podľa neho horšie rómskym deťom v nižších triedach, čím vyšší ročník, tým lepšie výsledky.
"Tie vyššie ročníky majú pravopisnú prax, majú viac diktátov, žiaľ aj tu na tejto škole, ten najnižší ročník dosahuje najhoršie výsledky v slovenčine," dodal Ičo.
Kežmarské rómske gymnázium momentálne navštevuje takmer 50 žiakov v troch triedach, v septembri by tu mal pribudnúť ďalší ročník.