Desaťtisíce stromov ležia na zemi, ako keby ich niekto starostlivo poukladal.
VYSOKÉ TATRY. Pohľad z vrtuľníka vyrážajúceho z Liptova smerom k Vysokým Tatrám spočiatku ponúka výhľady bez väčších škôd.
Mladý pilot trojmiestnej helikoptéry z Airportu Liptov Lukáš Fogaš nás ešte predtým upozorňuje na možné turbulencie v oblasti vrchov niekde v polovici cesty k Vyšným Hágom.
Postupne sa objavujú prvé popadané stromy. Niekde desiatky, inde stovky.
Oproti päťdesiat kilometrov dlhému a päť kilometrov širokému a takmer súvislému pásu skazy v Tatrách, ktorý bol okamžite rozpoznateľný z lietadla po víchrici v novembri 2004, to vyzerá upokojujúco nádejne.
Ako naskladané zápalky
Pilot hlási veži polohu a výšku. Nad Vyšnými Hágmi vyzerajú z vyše polkilometrovej výšky svahy pod Tatrami holé ako pasienky.
O niekoľko minút je všetko inak. Zreteľne vidno, ako na zemi ležia desaťtisíce popadaných stromov, ako keby niekto pozorne ukladal zápalky hlavičkami smerom od skalnatých vrcholov.
Bóra, chladný padavý nárazový vietor, sa vrátil koncom uplynulého týždňa do Tatier po takmer desiatich rokoch.
Len v oblasti Vyšných Hágov zlomil či vyvrátil 60-tisíc stromov. Približne polovica spadla aj v Podbanskom a v Tichej a Kôprovej doline.
Celoslovensky víchrica podľa štátneho podniku Lesy SR zničila takmer dva milióny stromov, okolo dvestotisíc odhadujú Štátne lesy Tatranského národného parku a urbáre.