BRATISLAVA. Sever a východ Slovenska ochránili minulý týždeň pred povodňou najmä priehrady a hrádze, tvrdí ministerstvo životného prostredia vo svojej správe.
Fakt podľa rezortu vyplýva z predbežného vyhodnotenia vodohospodárov. Tí stále pokračujú v zabezpečovacích prácach.
Podľa ministra Petra Žigu (Smer) sa vodohospodárske projekty oplatili a ochránili majetok ľudí v mnohonásobne vyššej hodnote.
Starostovia zaplavovaných obcí pritom chvália skôr opatrenia bývalej vlády a hrádzky.
Starostovia chvália, čo Ficova vláda zrušila: Chceme hrádzky, nie betónČítajte
Koľko vody zadržal betón
Hovorca Maroš Stano vysvetlil, že vodná nádrž Ružín zadržala za 24 hodín zhruba 6,7 milióna kubíkov vody. Tým podľa neho podstatne zachytila povodňovú vlnu, ktorá smerovala na Košice.
Vodné diela Liptovská Mara a Oravská priehrada zo štvrtka na piatok zachytili 55,5 milióna kubíkov vody.
Ak by Slovensko nemalo priehradný systém Vážskej kaskády, časť Liptova a Oravy by sa ocitla pod vodou, napríklad mesto Ružomberok, pokračoval Stano.
Pomohla aj nádrž Veľká Domaša, ktorá od začiatku minulého týždňa zadržala viac ako 30 miliónov kubíkov vody.
Jej hladina sa zdvihla o 2,75 metra. Prietokové poldre v obciach Frička a Vyšný Tvarožec ochránili neďaleké mesto Bardejov.
Záplavám odolala ľavobrežná hrádza v Starej Ľubovni, ktorú vodohospodári predstavili pred pol rokom. Na rozdiel od roku 2010 voda nezaplavila do výšky 1,5 metra domy obyvateľov Mýtnej ulice, vysvetlil Stano.
Povodeň preverila aj ľavobrežnú hrádzu v košickej mestskej časti Džungľa skolaudovanú pred necelým štvrťrokom. Stano pripomenul, že tu boli problémy s vysokou hladinou v kritickom roku 2010.
Vodných diel postavia viac
Minister Žiga pri tejto príležitosti vyhlásil, že sa bude intenzívne pokračovať vo výstavbe vodných diel na pomoc ďalším.
Program protipovodňovej ochrany pre Slovensko do roku 2020 predstavil jeho rezort vlani. Zabezpečiť má 559 kritických lokalít, najmä vo väčších mestách.
Riešiť sa má protipovodňová ochrana Banskej Bystrice, Prešova, Trebišova, Košíc, Bardejova, Kežmarku, Levíc a ďalších.
Pri povodniach zasahovalo od štvrtka viac ako 600 vodohospodárov, ktorí využili takmer 15-tisíc vriec, 200 ton piesku na zvyšovanie hrádzí.
Na sanáciu poškodených brehov a prístupových ciest naviezli zatiaľ takmer 2600 ton lomového kameňa.