Choďte voliť. Urobte si pritom selfie (smie sa to). Hoďte to na FB či twitter a označte značkou #volilisme.
BRATISLAVA. Keď sa počas marcovej soboty státisíce ľudí na Slovensku vybrali voliť prezidenta, sociálne siete zaplnili fotografie z volebných miestností. Ľudia sa na nich chválili svojím hlasovacím lístkom, na ktorom práve zaškrtli svojho favorita.
Podobné obrázky sa na Facebooku objavili opäť vo štvrtok a v piatok, keď si prví Európania začali vyberať svojich zástupcov v Bruseli.
Módne „sefies“, čiže fotky, na ktorých človek odfotí sám seba spolu so zakrúžkovaným kandidátom, však v niektorých krajinách trestajú – pretože podľa úradov porušujú princíp tajných volieb.
V Británii sa môže pokuta za takúto fotku vyšplhať na päťtisíc libier, trest môže byť dokonca až pol roka väzenia.
Slovenským voličom nič podobné nehrozí. „Zákony fotenie volebných lístkov voličmi a ich zverejňovanie neupravujú,“ hovorí Dana Pohlodová z ministerstva vnútra. „Preto občan nemôže ani dostať pokutu.“
Slovensko malo v roku 2004 a 2009 najnižšiu volebnú účasť v Únii, pred piatimi rokmi neprišla hlasovať ani pätina voličov.
Ak chcete známym ukázať, že volenie môže byť aj zábava, vyfoťte sa pri voľbách a zverejnite fotku na sociálnej sieti s označením #volilisme, alebo nám ju pošlite e-mailom na citatelia@smeonline.sk. Fotky budeme uverejňovať počas víkendu na webe, najlepšie sa dostanú aj do novín.
Andrej Kiska už odvolil. FOTO - FB Andrej Kiska
Foto Andreja Babiša z volebnej miestnosti s manželkou, ktorá v piatok odvolila až na druhý pokus. Prvýkrát hodila lístok bez obálky. Komisia jej dovolila voľbu zopakovať, za plentu už s ňou potom išiel aj Babiš.
FOOT - Twitter/AndrejBabis
Deti lístok hodiť nesmú
Pravidlá
Fotky hlasov
- V Británii zákon fotenie volebných lístkov zakazuje, hrozí pokuta päťtisíc libier či šesť mesiacov väzenia,
- Belgičania môžu dostať pokutu do tritisíc eur,
- na Slovensku, v Českej republike či v Holandsku úradom fotky neprekážajú.
Podobný prístup k foteniu vo volebných miestnostiach majú Česi.
„Za priebeh volieb zodpovedá predseda okrskovej volebnej komisie, ktorý môže fotografovanie zakázať, ak by narušovalo bezpečnosť a poriadok volieb,“ povedal pre Aktualně.cz Vladimír Řepka z českého ministerstva vnútra. Ak si volič iba odfotí lístok, nikto ho vraj riešiť nebude.
V Holandsku dokonca tvrdia, že fotka z volieb je každého právo a môže prispieť k vyššej účasti.
Menej tolerantné sú naše úrady k tomu, keď za dospelého obálku s lístkom hádže do urny jeho dieťa. „Podľa zákona volič vloží obálku pred komisiou do volebnej schránky, a zákonné znenie treba rešpektovať,“ vysvetľuje Pohlodová.
Už pred prezidentskými voľbami Ústredná volebná komisia nabádala svojich ľudí v regiónoch, aby kontrolovali, či obálku vhadzuje každý sám.
Zákon však ďalší postup neupravuje. Vhodený hlas už nemôže byť neplatný, keďže sa nedá zistiť, ktorý v urne to je.
Najznámejšia selfie z tohtoročných Oscarov plná hviezd Hollywoodu.
FOTO - SITA/AP
Lístky si fotili aj poslanci
Volebné lístky si u nás fotili aj poslanci, išlo však o iný typ hlasovania.
V roku 2010 si časť vtedajšej vládnej pravicovej koalície fotila svoje hlasy ako dôkaz, že za generálneho prokurátora nevolia Dobroslava Trnku.
Ústavný súd neskôr rozhodol, že tým porušili princíp tajnej voľby a Trnkove práva. Výsledky voľby zrušili. Nik v nej vtedy nevyhral.

Beata
Balogová
