BRATISLAVA. Zákony z Európskeho parlamentu výrazne ovplyvňujú aj životy ľudí na Slovensku.
Ich záujem o voľby je napriek tomu malý, aj v sobotu sa očakáva rekordne nízka účasť.
Roaming
Únia sa už niekoľko rokov snaží napríklad zrušiť roamingové poplatky. Ceny zahraničných hovorov sú regulované, na budúci rok by mali stáť toľko ako domáce. O návrhu sa rozhodne až po voľbách.
Náhrady za meškanie
Prepravcovia musia vďaka Únii odškodniť cestujúcich pri meškaní autobusu na medzinárodnej linke. Pri domácich trasách budú musieť odškodňovať až v roku 2017.
Cigarety
Brusel prikazuje aj to, aby od roku 2016 boli na škatuľkách cigariet odstrašujúce fotografie. O štyri roky neskôr úplne zakáže mentolové cigarety.
Igelitové tašky
Odchádzajúci europarlament tiež nariadil obmedziť používanie igelitových tašiek. Štát ich môže zakázať alebo zdaniť ako v Dánsku. Veľké obchodné reťazce u nás zavádzali poplatky za tašky ešte pred prijatím smernice. Ako posledné tak urobilo Tesco.
Obchod s ľuďmi
Európski poslanci odhlasovali prísnejšie tresty za obchodovanie s ľuďmi a väčšiu ochranu obetí. Zvýšili sa aj práva stíhaných, ako právo na advokáta, tlmočníka a prístup k informáciám vo vlastnom jazyku.
Čo neprešlo
Veľké pobúrenie vyvolalo hlasovanie o medzinárodnej protipirátskej dohode ACTA, ktorú nakoniec poslanci neschválili. Parlament odmietol aj dohodu SWIFT o spracovaní a posielaní bankových údajov medzi EÚ a USA.
Príkazy z Únie
legislatívny návrh predkladá Európskemu parlamentu Európska komisia;
Komisiu môžu s návrhom osloviť aj občania, členské štáty, Európsky parlament alebo európska centrálna a investičná banka;
návrh potom niekoľkokrát skúma a pripomienkuje parlament a Rada;
od 2009 - 2014 prijal Európsky parlament 2790 aktov, z toho 1071 legislatívnych.
Kliknutím zväčšíte

Beata
Balogová
