Staré Hory 9. novembra (TASR) - Pranostika Na Martina medveď líha vznikla na základe dlhodobého pozorovania našich predkov, ktorí žili v tesnejšom vzťahu s prírodou. Výstižne charakterizuje správanie medveďa práve v jesennom období.
Pozorovania z ostatných dní z pohoria Veľkej Fatry, Kremnických a Starohorských vrchov naozaj nasvedčujú tomu, že medvede "horúčkovito" upravujú svoje pelechy. Podľa pracovníka Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslava Sanigu už maco zaľahol v brlohu, ktorý je v skalných rozsadlinách národnej prírodnej rezervácie Čierny kameň vo Veľkej Fatre. V iných troch brložiskách, ktoré sú pod skalnými prevismi v nadmorských výškach 800 až 1400 metrov, sa medvede usalašia v najbližších dňoch.
V ďalších brlohoch, ktoré si ich huňatí stavitelia vybudovali v podobe akýchsi kolíb z konárov v smrekovo-jedľových húštinách, sa zazimujú pravdepodobne až na sklonku novembra. Tento druhý termín zaľahýnania medveďov zase vystihli predkovia pranostikou Na svätú Katarínu medveď lezie pod čečinu
U medveďa hnedého (Ursus arctos) ide o tzv. fakultatívny zimný spánok, počas ktorého organizmus zvieraťa upadá do stavu čiastočnej strnulosti a čiastočne sa u neho znižuje aj telesná teplota, tepová frekvencia srdca i dýchanie.
Energiu potrebnú pre udržiavanie životných procesov počas zimného spánku získava organizmus medveďa spotrebúvaním zásobných látok vlastného tela, ktoré si vytvoril počas leta a jesene vo forme vrstvy podkožného tuku.
Z biologického hľadiska sa zimný spánok považuje za ekologicko-fyziologickú adaptáciu niektorých druhov zvierat na zmenu podmienok prostredia (striedanie chladnejších a teplejších období počas roka). Mimoriadne zaujímavým fenoménom zimného spánku je, že sa počas neho nerozvíjajú u zvierat infekčné ochorenia, pretože ich organizmy produkujú v tomto období vo zvýšenej miere obranné látky.
Asi v polovici zimného spánku gravidné medvedice vrhnú mláďatá. Medzi živočíchmi mierneho pásma je to vzácny fenomén, keď samica privádza na svet mláďatá uprostred zimy.
Podľa ďalšej pranostiky by sa medvede mali obracať na druhý bok na Hromnice, keď obyčajne majú polovicu zimného spánku za sebou. Ak ich nevydurí zatekajúca dažďová voda alebo nejaký nepozorný návštevník prírody, mali by však spať až do konca marca.
*fk pa
NNNN