V Hrabušiciach odštartovali pilotný projekt kontajnerových materských škôl na Slovensku. Takýchto zariadení pribudne v budúcom roku 150.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
HRABUŠICE. Prípravy na výstavbu prvej kontajnerovej materskej školy (MŠ) odštartovali v obci Hrabušice v Spišskonovoveskom okrese v apríli. Kapacity dvoch škôlok nepostačovali, jedna budova je v havarijnom stave.
„Nestačíme pokryť požiadavky rodičov na umiestnenie detí. V dvoch škôlkach máme tri triedy, ktoré navštevuje 56 detí. Nová kontajnerová škôlka pomôže kapacitu zvýšiť na 86 detí, čo bude dostatočný počet vzhľadom na potreby rodičov. Dokonca tu budeme umiestňovať aj 2,5–ročné deti pracujúcich rodičov,“ uviedla starostka Janka Skokanová (KDH).
Budovu II. MŠ postavili v roku 1973, odvtedy je v pôvodnom stave, robili len drobné úpravy.
„Sme radi, že sa škôlka presťahuje. Bojujeme s nevhodnými podmienkami už dlho. Predškolská výchova detí zo sociálne slabšieho prostredia je dôležitá. Najlepšie by bolo umiestňovať deti už od troch rokov, aby sa bez problémom začlenili do základnej školy. Niektoré ovládajú len rómsky jazyk a nie vždy stačí ten jeden rok, aby sme ich dostatočne pripravili. Najlepšie by bolo, keby deti do škôlky chodili aspoň dva roky,“ uviedla riaditeľka II. MŠ Danica Flimerová.
S dochádzkou nemajú problém
Na otázku, či novú škôlku budú navštevovať len rómske deti, J. Skokanová odpovedala: „My deti nesegregujeme, v obci vždy chodia do škôlok i škôl všetky deti, a tak tomu bude aj v novej škôlke. Je však pravdou, že väčšina detí sú rómske, keďže vyššia požiadavka o umiestnenie dieťaťa do škôlky bola zo strany rómskych rodičov.“
O dochádzku sa neobáva: „U nás s tým nikdy nebol problém.“
V Hrabušiciach postavia 30 kontajnerov. Vyučovanie by chceli odštartovať už tomto školskom roku. Upravia aj areál a dopravné ihrisko.
Náklady na vybudovanie kontajnerového zariadenia sú 240-tisíc eur. Úrad Vlády SR prispel sumou 118-tisíc eur, zvyšok zaplatí obce z úverových zdrojov.
Problémových lokalít je 150
Na pilotnú škôlku sa prišiel pozrieť aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. Cestou budovania kontajnerových zariadení plánujú ísť aj v budúcom roku.
„Škôlka v Hrabušiciach je pilotným projektom. Takéto zariadenia plánujeme vybudovať všade tam, kde si to situácia bude vyžadovať. Máme vytypovaných 150 lokalít, kde je problém s kapacitou predškolských zariadení. Na výstavbu chceme využiť peniaze zo zdrojov EÚ. Na programovacie obdobie rokov 2014-2020 je v rámci programu ľudské zdroje vyčlenených 300 miliónov eur, z toho 250 miliónov pôjde práve na investičné projekty,“ uviedol P. Pollák.
„V týchto lokalitách chceme, aby sa vybudovala infraštruktúra, zabezpečila terénnabsociálna práca, komunitné centrá, rómski asistenti, aby tu odštartovala svojpomocná výstavba a podobne,“ doplnil.
Pollák svojho času zdôraznil, že je proti tomu, aby sa kontajnerové zariadenia stavali v rómskych osadách.
„Budeme robiť maximum pre to, aby škôlky boli súčasťou školských zariadení priamo v obciach. Samozrejme, nevyhneme sa tomu, že budú aj také, ktoré budú navštevovať len rómske deti, lebo práve rómske deti do škôlok v súčasnosti nechodia, keďže je nedostatok zariadení. Európska komisia nám práve na tieto zariadenia dala výnimku,“ dodal splnomocnenec.