BRATISLAVA. Starostovia a primátori budú zrejme musieť mať minimálne stredoškolské vzdelanie.
Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslancov Smeru Dušana Bublavého, Ľubomíra Petráka a Antona Martvoňa, ktorý v závere piateho dňa 35. schôdze parlamentu predložili k vládnym návrhom volebných kódexov.
Vzdelanostný cenzus by sa mal týkať starostov a primátorov už v nadchádzajúcich jesenných komunálnych voľbách.
Poslanci Smeru pozmeňujúci návrh predložili po tom, ako minister vnútra Robert Kaliňák v parlamente otvoril už uzavretú rozpravu k volebným kódexom. "Aby sme vyhoveli konsenzu, ktorý vznikol," vysvetlil.
Požiadavku minimálne stredného vzdelania pre kandidátov na starostu alebo primátora navrhol už dopoludnia predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac.
Poslanci budú o volebných kódexoch hlasovať v stredu.
Zajac nechce negramotných
Funkcia starostu je podľa Zajaca výkonnou funkciou, v ktorej rozhoduje o verejných financiách.
Tvrdí, že negramotní starostovia, ktorí nevedia podpísať príkazy na úhradu alebo prečítať zápisnice zo zastupiteľstiev, nemajú čo na svojich postoch robiť.
"My tento návrh podporíme. Základom je, aby sme nemali starostov, ktorí nevedia čítať a písať," uzavrel Zajac.
Podobný postoj má aj nezávislý poslanec Alojz Hlina. „Vzdelanejší starostovia a primátori budú aj dobrým signálom pre deti v rómskych osadách, aby sa učili,“ tvrdí.
"To, čo sa tu robí, je svinstvo. Páchame tu svinstvo na najslabších obyvateľoch tohto štátu," povedal poslanec za SaS Martin Poliačik. To, že niekde starostov robia "hajzli, ktorí rozkrádajú eurofondy" podľa Poliačika nikomu neprekáža.
"Cenzus na morálku dávať nebudeme," upozornil s tým, že niektorí starostovia bez vzdelania, ktorí by vo funkcii uspeli, sa mohli stať vzorom pre ďalších.
Osuský by zrušil moratórium
Kresťanskí demokrati tiež žiadali rozčleniť Slovensko na osem volebných obvodov, ktoré by boli totožné s terajšími samosprávnymi krajmi.
Podľa KDH má jeden celoštátny volebný obvod v Európe okrem Slovenska už iba Moldavsko a Bulharsko.
Pozmeňujúci návrh k volebným kódexom predstavil aj poslanec Peter Osuský. Ten žiada zrušiť volebné moratórium.
"Dĺžka kampane by mala byť v zákone obmedzená len z dôvodu vytvorenia podmienok pre kontrolu financovania, nie pre obmedzovanie možností jej vedenia a slobodného šírenia informácií," tvrdí.
Odstrániť by chcel aj navrhovaný zákaz zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky štrnásť dní pred voľbami. Obmedzil by ho len na deň volieb.
Poslancovi sa tiež nepozdávajú navrhované stropy na výdavky v predvolebnej kampani.
"Je to neopodstatnené. Často sa objavovali podozrenia, že strany limity obchádzajú. Podstatné je zabezpečenie transparentnosti a kontroly financovania," myslí si.
Oprava: V článku sme pôvodne uviedli fotografiu Pavla Hrušovského s popisom Jána Figeľa. Za chybu sa ospravedlňujeme.