Bratislava 10. novembra (TASR) - Prvýkrát bude na Slovensku zasadať organizácia Interoceanmetal. Na päťdňovom rokovaní, ktoré sa začína v pondelok v Demänovskej doline, sa bude hodnotiť činnosť organizácie za uplynulý polrok.
Odborné prednášky budú zamerané na analýzu zásob 75 tisíc metrov štvorcových veľkého územia, ktoré bolo organizácii pridelené. Diskutovať sa bude aj o polymetalických sulfidoch ako kobaltonosných kôrok hlbokomorských oblastí svetového oceánu. S príspevkom na stretnutí vystúpi aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Peter Stanko.
Už viac ako 100 rokov je známe, že v niektorých častiach dna oceánov sa nachádzajú polymetalické konkrécie, ktoré by mohli byť zdrojom kovov pre ľudstvo. Technický pokrok viedol koncom 60. rokov k úvahám o ich hospodárnom využití. Dohovor OSN o morskom práve bol podpísaný v decembri 1982. V roku 1995 bol prijatá Dohoda o uplatňovaní časti XI. dohovoru, ktorá legislatívne upravuje režim využívania nerastných surovín z morského dna. Slovensko oba dokumenty ratifikovalo v roku 1996 a stalo sa riadnym členom Medzinárodnej organizácie pre morské dno so sídlom v Kingstone na Jamajke.
Medzitým v roku 1991 bola ako priekopnícky investor zaregistrovaná organizácia Interoceanmetal, ktorej bola pridelená plocha v rovníkovej oblasti Tichého oceánu s rozlohou 150 tisíc kilometrov štvorcových, v priestore medzi Havajskými ostrovmi a Mexikom. Jej členmi sú SR, ČR, Poľsko, Rusko, Bulharsko a Kuba, pričom Slovensko je vlastníkom 12 000 štvorcových kilometrov. SR ročne platí členský príspevok 150 tisíc USD.
Činnosť organizácie možno charakterizovať ako geologický prieskum s cieľom zistiť množstvo, priestorovú distribúciu a kvalitu polymetalických konkrécií. Obdobie do roku 2012 má byť zamerané na rozvoj technológií a prípravné práce.
*ad pa