Bratislava 10. novembra (TASR) - Na prijatie zákona o špeciálnom prokurátorovi, ktorý sa bude zaoberať korupciou a závažnými prípadmi trestnej činnosti, nebude podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica potrebné meniť Ústavu SR.
Súčasný právny stav umožňuje pripraviť a schváliť návrh legislatívnej normy bez zásahu do základného zákona štátu, uviedol dnes Lipšic v diskusnej relácii verejnoprávnej STV O päť minút dvanásť. Argumentoval pritom vznikom dvoch azylových súdov. Zriadením špeciálneho prokurátora, ktorý by bol príslušný pre obvody všetkých súdov, by sa podľa Lipšica prelomili miestne väzby. V tíme špeciálneho prokurátora by okrem prokurátorov, vyšetrovateľov a policajtov mali byť i ďalší odborníci, napríklad na finančnú problematiku.
Opačný právny názor prezentoval poslanec za HZDS Miroslav Abelovský. Podľa jeho slov zákon o špeciálnom prokurátorovi je v rozpore s Ústavou SR v dvoch smeroch, a síce v ústavnej zásade zákonného sudcu a zásade kontroly činnosti špeciálneho prokurátora. HZDS by pri prijímaní zákona trvalo na tom, aby bol zakotvený ústavný mechanizmus kontroly činnosti špeciálneho prokurátora. Vylúčilo by sa tak možné zneužitie prokurátora voči politickej opozícii, ktorý by sa zodpovedal Národnej rade SR. Abelovský poradil Lipšicovi, aby bol napríklad zriadený na túto úlohu výbor, ako je to v prípade Slovenskej informačnej služby. Abelovský poukázal aj na skutočnosť, že sa zmrazujú platy prokurátorov, čím sa získa úspora 58 miliónov, pritom štát, ktorý peniaze nemá, zriaďuje úrad špeciálneho prokurátora s odhadovanými nákladmi 60 miliónov korún.
*mm