BRATISLAVA. Zmeny v justícii, ktoré vzídu z paktu Smer-KDH, zrejme skončia pred európskymi inštitúciami. Predpokladá to šéfka Združenia za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková.
V návrhu sa píše o plošných previerkach sudcov, pri ktorých by Súdna rada čerpala z podkladov Národného bezpečnostného úradu.
Zasadnutia Súdnej rady k personálnym otázkam by mali byť navyše neverejné a hlasovalo by sa o nich tajne.
Parlament má o návrhu začať rokovať vo štvrtok, KDH ho podporí výmenou za ústavnú „ochranu manželstva“ ako zväzku jedného muža a jednej ženy.
Súdnictvo neočistia
Smer-KDH
Čo navrhujú
- spôsobilosť všetkých sudcov má preverovať Súdna rada na základe informácií od Národného bezpečnostného úradu,
- rokovania Súdnej rady o personálnych veciach majú byť neverejné,
- funkcie šéfa Najvyššieho súdu a Súdnej rady chcú oddeliť.
„Je to pre nás absolútne neprijateľné. Sudca vstupuje do systému za určitých podmienok,“ hovorí o previerkach Javorčíková.
Pokiaľ sa má ukázať, že nie je spôsobilý vykonávať takúto funkciu, musí to byť v riadnom konaní, ktoré uznávajú všetky medzinárodné štandardy v demokratických krajinách. „Nie je to cesta na očistu súdnictva,“ vraví.
Keďže ide o ústavný zákon, nemôže podľa Javorčíkovej skončiť na Ústavnom súde.
„Podobné pokusy boli aj v Maďarsku a Srbsku a sudcovia boli nútení sa obrátiť na Radu Európy, ktorá začala konanie proti týmto krajinám.“
Takéto zásahy do súdnej moci podľa sudkyne totiž porušujú pravidlá, ktoré sa Slovensko zaviazalo dodržiavať.
„Ak sa to naozaj prijme, určite sa obrátime na Radu Európy,“ povedala.
Javorčíková kritizuje aj neverejné rokovania a tajné hlasovania Súdnej rady, ktoré podľa informácií SME podporujú Smer aj KDH.
„Vďaka tomu, že sa podarilo zverejniť zasadnutia Súdnej rady, nie je doktor Harabin zvolený na ďalšie funkčné obdobie,“ povedala o končiacom predsedovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi.
Tajné hlasovanie a navyše na uzavretom rokovaní podľa nej zvyšuje pravdepodobnosť, že informácie zo súkromného života budú zneužité proti sudcom, ktorých nemajú za čo postihovať.
Hrubá záplata
Prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska hovorí, že príčiny problémov v justícii nie sú len v sudcoch, ale najmä v nedostatočne koncepčnej politike štátu.
Spôsob, akým sa idú riešiť problémy v súdnictve teraz v parlamente, považuje za „veľmi hrubú záplatu“, ktorá je v rozpore s mnohými medzinárodnými dokumentmi a medzinárodné organizácie si ich všimnú. Bystrianskej prekážajú najmä plošné previerky sudcov.
Protestuje aj mimovládna Aliancia Fair-play, podľa ktorej je „sústredenie obrovskej moci nad previerkami sudcov do rúk tajných služieb pod kontrolou jednej strany mimoriadne nebezpečné“.


Beata
Balogová
