Minister často vysiela na rokovania NATO a Európskej únie štátneho tajomníka, upozornil Inštitút pre stredoeurópsku politiku.Slovenská armáda je v kritickom stave, môže to mať fatálne následky
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Armáda a obranyschopnosť našej armády sú na tom veľmi zle a nie je to len pre nedostatok peňazí, ale aj pre chybné rozhodnutia.
Analytici Inštitútu pre stredoeurópsku politiku (CEPI) pomenovali desať hlavných problémov obrany.
Inštitút vedeniu ministerstva vyčíta napríklad nezáujem o Severoatlantickú alianciu, ktorý prišiel po vstupe do NATO pred desiatimi rokmi.
Minister obrany Martin Glváč zo Smeru bol podľa ich štatistík len na dvoch zo 14 kľúčových rokovaní NATO a Európskej únie.
Štátny tajomník ho v mnohých prípadoch nedokáže zastúpiť, upozornili dlhoroční zamestnanci ministerstva Jaroslav Naď a Marian Majer, ktorí s Milanom Šuplatom za CEPI pomenovali problémy našej obrany
Glváč túto štatistiku poprel s tým, že na troch posledných schôdzkach ministrov obrany NATO zo šiestich bol a na zvyšných ho zastúpil štátny tajomník, ktorý má podľa neho na starosti agendu Únie.
Závislosť od Ruska
Chyby armády
nejasné obranné plánovanie,
zlé medzinárodné renomé,
nedostatok peňazí,
nesystémová modernizácia,
závislosť od ruskej techniky,
personálna nestabilita,
nedostatočný výcvik,
spory vo vojenskom spravodajstve,
priveľká infraštruktúra,
nehovorí s mimovládkami.
Po životnosti máme 70 percent pozemnej techniky a 90 percent munície a sme úplne závislí od dodávok ruských náhradných dielcov.
V závislosti od Moskvy sme na tom najhoršie z celého NATO.
Na použitie protivzdušného systému S-300PMU z čias Československa potrebujeme povolenie Moskvy.*
Modernizačný deficit na výzbroj určili analytici na tri až štyri miliardy eur. Ročný rozpočet na obranu pritom nedosahuje ani 800 miliónov.
Škrty peňazí na armádu Slovensku nedávno otvorene vyčítal generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, premiér Robert Fico zo Smeru však okamžite odpovedal, že viac na armádu teraz nedá.
Aj v tomto prípade ide o dlhodobý trend a CEPI upozorňuje, že výkonnosť našej ekonomiky umožňuje väčšie výdavky. Kým HDP Slovenska stúpol od roku 2009 do roku 2013 o desať percent, rozpočet na obranu klesol o 26 percent.
Ďalšou výhradou je personálny chaos – dlhodobo neobsadené kľúčové posty pri NATO, EÚ a v OSN a odchody skúsených zamestnancov. Armáda je slabo pripravená, piloti málo cvičia.
Vojenské spravodajstvo má problémy s vnútornými spormi a štrnásťtisícová armáda prevádzkuje infraštruktúru pre 40-tisíc vojakov s troma letiskami, 23 strelnicami a piatimi rekreačnými zariadeniami.
Ministerstvu analytici vyčítali aj „zúfalú komunikáciu“ s mimovládnymi organizáciami, ktoré mu chcú pomôcť.
Glváč chystá nákupy
„Som rád, že sa mnoho ľudí zobudilo a potvrdzujú to, čo som hovoril po nástupe do funkcie,“ reagoval na kritiku Glváč.
Sľubuje, že prebytočnej infraštruktúry sa chcú postupne zbavovať a rozbiehajú projekty v rámci V4, aby ušetrili peniaze a v roku 2012, keď nastúpil na ministerstvo, nenašiel žiadny modernizačný projekt.
Už tento rok chce rozbehnúť najväčšie prenájmy a nákupy vojenskej techniky za posledné roky.
Dohodnúť chce prenájom stíhačiek, nákup vrtuľníkov aj pechotných zbraní a postupné splácanie dopravného lietadla Spartan. Väčšina platieb však počká na jeho nástupcu.
*Oprava: O protivzdušnom systéme S-300 sme pôvodne napísali, že Slovensko ho dostalo za vlády Vladimíra Mečiara ako súčasť deblokácií ruského dlhu. Objednávka však zrealizovaná nebola. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Beata
Balogová
