SME

Chronológia vybratých vzťahov medzi SR a Luxemburskom

Bratislava 10. novembra (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou Irenou odcestuje v utorok 12. novembra na trojdňovú oficiálnu štátnu návštevu ...

Bratislava 10. novembra (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou Irenou odcestuje v utorok 12. novembra na trojdňovú oficiálnu štátnu návštevu Luxemburského veľkovojvodstva. TASR pri tejto príležitosti vydáva chronológiu vzájomných vzťahov.

Január 1993 - Slovenská republika a Luxemburské veľkovojvodstvo nadviazali diplomatické vzťahy na úrovni veľvyslanectiev.

Máj 1993 - Oficiálna návšteva následníka luxemburského veľkovojvodu, korunného princa Henriho na čele ekonomickej misie odštartovala novú etapu vzájomnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu

Október 1993 - Na zasadnutí Európskej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí v Luxembursku podpísali Európsku dohodu o pridružení medzi EÚ a SR. Členovia slovenskej delegácie, ktorú viedol predseda vlády SR Vladimír Mečiar, absolvovali pri tejto príležitosti aj bilaterálne rokovania s vtedajším predsedom vlády Luxemburska Jacquesom Santerom, predsedníčkou poslaneckej snemovne Ernou Hennicot-Schoepgesoovou. Premiéra Mečiara prijal aj luxemburský veľkovojvoda Jean de Luxembourg.

21. mája - 22. mája 1995 - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Jacques F. Poos počas návštevy na Slovensku konštatoval, že vo vzájomných vzťahoch medzi krajinami nie sú problémy. Jeho rozhovory na najvyššej úrovni sa preto sústredili najmä na prípravu kultúrnej dohody, možnosti rozšírenia obchodnej výmeny a otázky širšieho politického záujmu.

SkryťVypnúť reklamu

29. novembra - 2. decembra 1995 - Podpredsedníčka vlády SR Katarína Tóthová rokovala počas svojej návštevy Luxemburgu s predstaviteľmi veľkovojvodstva a s prezidentom Európskeho súdneho dvora Rodriguezom Iglesiasom o vytváraní podmienok na vstup SR do Európskej únie. Partneri podľa jej slov pozitívne zhodnotili legislatívny proces a najmä aproximáciu práva.

4. júna 1996 - Podpredseda vlády SR Jozef Kalman sa na pracovnej návšteve Luxemburska usiloval získať podporu Luxemburska pre začlenenie SR do EÚ. Stretol sa s predsedom vlády Jeanom-Claudom Junckerom, ktorý vyjadril podporu Luxemburska slovenským eurointegračným snahám.

21. apríla 1997 - Podpredseda luxemburskej vlády a minister zahraničných vecí Jacques Poos ubezpečil slovenského ministra zahraničných vecí Pavla Hamžíka o podpore v integračných snahách Slovenska. Pripomenul však, že integrácia SR bude záležať od analýz stanoviska Európskej komisie. Hamžíka prijal v Luxemburgu aj veľkovojvoda Luxemburska Jean.

SkryťVypnúť reklamu

26. augusta 1997 - Necelý mesiac po tom, ako Európska komisia neodporučila začatie rozhovorov o vstupe do EÚ so Slovenskom, uskutočnil pracovnú návštevu SR predseda vlády Luxemburska J.-C. Juncker. Najvyšším ústavným činiteľom naznačil, že Slovensko sa musí sústrediť na hľadanie "nového štartu" vo vzťahoch s Európskou úniou. Premiér Mečiar kritizoval posudok EK a vyhlásil, že výsledky SR boli ohodnotené odlišne od iných kandidátskych krajín a hovoril v tomto kontexte o nedorozumení. Luxemburský premiér sa stretol aj s predsedom parlamentu Ivanom Gašparovičom, ktorému naznačil, že EÚ pozorne sleduje kauzu Gaulieder a aj na jej základe bude hodnotiť fungovanie slovenských inštitúcií.

27. mája 1998 - Medzivládnu dohodu o výmene stážistov podpísali v Luxemburgu veľvyslanec SR v Luxemburskom veľkovojvodstve Július Hauser a luxemburský veľvyslanec pre Slovensko so sídlom v Luxemburgu Jean Welter. Vytvorila možnosti pre širokú výmenu stáží pre pracovníkov v bankovom sektore, zdravotníctve, školstve a v oblasti sociálnych vecí. Dohoda nadobudla platnosť ihneď po podpise. Išlo o jedenástu medzivládnu dohodu, ktorá ošetruje vzťahy medzi Luxemburskom a Slovenskom v rôznych oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

19. - 20. novembra 1998 - Štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ absolvoval pracovnú návštevu Belgického kráľovstva a Luxemburského veľkovojvodstva. V Luxemburgu ho prijal podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Jacques Poos a generálny tajomník belgického ministerstva zahraničných vecí Jan de Bock. Vysokých predstaviteľov oboch krajín Figeľ požiadal o podporu SR v integračnom procese do Európskej únie.

15. - 16. decembra 1999 - Výsledky summitu Európskej únie (EÚ) v Helsinkách a pokrok Slovenska v integrácii ocenil počas svojej oficiálnej návštevy SR pred najvyššími ústavnými činiteľmi predseda Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker. Vyhlásil, že pozvanie SR na rokovania o vstupe do EÚ je výsledkom úsilia slovenskej spoločnosti za posledný rok. Juncker vyjadril tiež plnú podporu snahe Slovenska o členstvo v NATO, pričom ocenil postoj SR počas kosovskej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

20. apríla 2000 - Luxemburské veľkovojvodstvo zaviedlo pre občanov Slovenska vízovú povinnosť. Luxemburská diplomacia vysvetlila tento krok ako dočasné opatrenie, ktoré zaviedli zo solidarity s Belgickom, kde k tomuto kroku pristúpili kvôli zvýšenému nárastu počtu slovenských žiadateľov o politický azyl. Luxembursko sa tak stalo šiestou krajinou EÚ, ktorá pri vstupe požadovala od občanov SR platné víza. Napriek koordinácii imigračnej a azylovej politiky zachovalo Holandsko bezvízový styk.

17. mája 2000 - Luxemburské veľkovojvodstvo po necelých dvoch mesiacoch pozastavilo vízovú povinnosť pre občanov SR. Belgicko svoj postoj k občanom SR nezmenilo.

29. - 30. mája 2000 - Minister hospodárstva SR Ľubomír Harach spolu so skupinou slovenských podnikateľov počas návštevy Luxemburského veľkovojvodstva informoval domácich podnikateľov o investičných možnostiach na Slovensku, o reformných krokoch slovenskej vlády, vrátane privatizácie energetiky a bankového sektora.

SkryťVypnúť reklamu

5. - 6. februára 2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda absolvoval oficiálnu návštevu Luxemburského veľkovojvodstva, počas ktorej rokoval s jeho najvyššími predstaviteľmi o aktuálnych aspektoch európskej integrácie, prístupovom procese SR do euroatlantických štruktúr a revízii bilaterálnej zmluvnej základne, ktorá je ukončená na strane SR, nie však na luxemburskej strane. Premiéra prijal aj veľkovojvoda Henri.

26. - 28. júna 2001 - Podpredsedníčka vlády, ministerka zahraničných vecí a zahraničného obchodu Luxemburského veľkovojvodstva Lydie Polferová sa na rokovaniach so slovenskými politickými činiteľmi zhodla v záujme o prehĺbenie slovensko-luxemburskej hospodárskej spolupráce. Konštatovali, že hoci vzájomné vzťahy nezaťažujú žiadne otvorené otázky a sú bezproblémové, chýba im dostatočný ekonomický rozmer. Ministerka sa zaujímala aj o pokrok SR v integrácii do európskych a transatlantických štruktúr. Spokojnosť s intenzitou vzájomného politického dialógu medzi Slovenskom a Luxemburským veľkovojvodstvom vyjadril v rozhovore s Polferovou prezident SR Rudolf Schuster.

SkryťVypnúť reklamu

28. októbra 2001 - Luxemburský predseda Poslaneckej snemovne Jean Spautz počas návštevy Bratislavy ubezpečil predsedu NR SR Jozefa Migaša, že Slovensko patrí medzi najvážnejších kandidátov na vstup medzi krajiny Európskej únie.

5. decembra 2001 - V Luxemburgu sa stretli premiéri a ministri zahraničných vecí krajín Beneluxu a Visegrádskej štvorky na prvom summite oboch zoskupení. Účastníci sa zhodli na tom, že stretnutie je dobrým základom pre budúcu spoluprácu zameranú na priblíženie zúčastnených krajín, ktorá harmonicky zapadá do historického vývoja zjednotenia európskeho kontinentu. Vzájomne sa informovali o svojich pohľadoch na otázky rozvoja spoločnej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ, procesu konštitucionalizácie únie i budúcu úlohu národných parlamentov v záležitostiach únie.

SkryťVypnúť reklamu

1. februára 2002 - Z Luxemburska sa muselo vrátiť asi sto slovenských vodičov kamiónov, ktorých nelegálne zamestnávala rakúska firma Kralowetz. Firma Kralowetz so sídlom v Luxembursku - zastavila činnosť, pretože sa voči nej začalo vyšetrovanie kvôli nelegálnemu zamestnávaniu vodičov z východnej Európy. Vodiči si však mysleli, že boli zamestnaní legálne a cítia sa podvedení.

6. marca 2002 - Výrazný pokrok Slovenska v prístupových rokovaniach do Európskej únie za ostatných šesť mesiacov vyzdvihol predseda parlamentu Luxemburského veľkovojvodstva Jean Spautz na stretnutí s predsedom NR SR Jozefom Migašom v Luxemburgu. Luxemburskú stranu zaujímala aj údajná diskriminácia Rómov v SR. V Palais de Luxembourg prijal Migaša aj veľkovojvoda Henri. Šéf slovenského parlamentu konštatoval, že vôbec nešlo o formálne prijatie u hlavy štátu: luxemburský panovník bol totiž detailne informovaný o aktuálnej situácii v SR a pýtal sa na priority Slovenska - vstup do Európskej únie a NATO. Pýtal sa aj na septembrové voľby.

SkryťVypnúť reklamu

10. - 11. septembra 2002 - Krátko pred septembrovými parlamentnými voľbami na Slovensku navštívil SR predseda vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker. Vysoko ocenil pokrok, ktorý za posledné štyri roky dosiahlo Slovensko pri rokovaniach o vstupe do EÚ a NATO. Najväčší podiel na tomto úspechu pripísal vláde svojho slovenského partnera Mikuláša Dzurindu. Juncker s Dzurindom hovorili o možnostiach prehĺbenia spolupráce oboch krajín, najmä v ekonomickej oblasti. Juncker podporil Dzurindu aj na mítingu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie v Trenčíne. Svoju účasť na mítingu vysvetlil slovami, že "ide predovšetkým o podporu SR, odvážnej krajiny, ktorá vykonala veľa najmä za posledné štyri roky".

*ds dh pa

SkryťVypnúť reklamu

NNNN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 273
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 558
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 330
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 445
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 517
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 229
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 580
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fotka zo zápasu Olympique Lyon - Manchester United.

Cennú remízu si z Londýna nesie Eintracht Frankfurt.


TASR
Slovenský hokejista Matej Kašlík.

Pozrite si góly zo zápasu Švajčiarsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.


a 1 ďalší
Leo Beenhakker.

S „bielym baletom“ vybojoval šesť trofejí vrátane troch španielskych titulov v rade.


TASR
Gólová radosť hráčov Zvolena.

Semifinálová séria sa tak opäť sťahuje na ľad HKM Zvolen.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu