Minulý týždeň ho opravili pracovníci technických služieb.
HUMENNÉ. Most vedie od základnej školy smerom na miestny cintorín. Ten je slovenskou, ale aj európskou raritou.
Diery v asfalte, vytŕčajúce železné platne a chýbajúce zábradlie, taký bol stav starého mosta.
„Po zistení skutkového stavu sme sa rozhodli ponechať pôvodné nosníky. Vystužili sme ich profilmi a na povrch sme osadili plastové rošty,“ stručne opísal postup prác riaditeľ Technických služieb mesta Humenné Milan Kuruc. Ako ďalej dodal, takáto technológia je aj zárukou bezpečnosti.
„Nosnosť plastového roštu je približne 450 kilogramov na meter štvorcový, čo pre peších i pri prevoze zosnulých vyhovuje pevnostným podmienkam. Na bočnú stranu mosta sme umiestnili nové zábradlie,“ uviedol.
Výsledná suma na rekonštrukciu mosta vyšla na 2 050 eur. „Náklady na rošty predstavujú 1 600 eur. K tomu treba ešte prirátať 260 eur za výstuže a približne 190 eur za zábradlie. Všetko financujeme z vlastného rozpočtu,“ doplnil riaditeľ Kuruc.
Miestnym sa opravený most páči. „Je dobre, že ho opravili. Len dokedy bude takto vyzerať?,“ pýta sa Ladislav Holub. „Dlho nevydrží, deti ho rozbijú. Tu je detí ako smetí,“ dodáva.
Európska rarita
Rómsky cintorín v osade Podskalka je slovenskou, ale aj európskou raritou. Bývalý miestny vajda Róbert Kašo tvrdil, že nikde na Slovensku nemajú Rómovia svoje vlastné pohrebisko.
Údajne sa na ňom nachádza najmenej päťtisíc hrobov, pričom najstaršie pochádzajú z roku 1868. Pochovaní na ňom sú výlučne obyvatelia osady.
Podskalka je údajne jednou z prvých osád, ktoré na území bývalého Československa vznikli, jej vznik spadá do obdobia rokov 1840-1845.
Na cintoríne, ktorý je zatiaľ neoficiálnym pohrebiskom, sa stále pochováva. Staré hroby sú zarastené trávou a mnohé ohrady či kríže rozpadnuté.
Oprava mosta. Stará konštrukcia ostala.
Nové rošty. Vyhovujú pevnostným podmienkam.
Cintorín v osade. Je slovenskou i európskou raritou.
Staré hroby. Najstaršie údajne pochádzajú z roku 1868.
Foto: mk
Autor: jo

Beata
Balogová
