Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Ťažobné spoločnosti, ktoré chcú na Slovensku dolovať urán, musia získať povolenie od miestnych obyvateľov v referende. Parlament v utorok prijal novelu geologického zákona.
Po protestoch verejnosti ju pripravilo ministerstvo životného prostredia, ktoré vedie Peter Žiga zo Smeru.
Dve najbohatšie ložiská uránu na Slovensku sú na východe. Jahodná/Kurišková pri Košiciach a Novoveská Huta pri Spišskej Novej Vsi majú podľa odhadov zásoby asi 18-tisíc ton uránu.
Prieskumy robila kanadská spoločnosť European Uranium Resources. Ročná spotreba Slovenska je okolo 300 ton.
Hlasovať môžu viackrát
Aktivistka Lucia Szabová z Greenpeace označila novelu zákona za posun k lepšiemu. Referendum, ktoré budú platiť obce, však zákon umožňuje opakovať už po štyroch rokoch, čo je podľa nej veľmi krátky čas.
Ďalším problémom je, že referendum sa týka len obcí, v ktorých katastri sa má ťažiť. Podľa Szabovej sa pozabudlo, že niekde sa bude ruda spracúvať, niekde uskladňovať odpad a ťažba sa dotkne aj spádových obcí.
„Chybou je, že samosprávy nemajú možnosť zakotviť zákaz ťažby vo svojich územných plánoch.“
Žiga neuvažoval o tom, že by sa zákaz týkal aj ťažby zlata. V Kremnici a Detve, kde proti nej protestujú, už prebieha konanie o povolení ťažby podľa banského zákona.
Uránu by sa našlo viac
Pred niekoľkými rokmi robili Austrálčania z GB Energy prieskumy zásob uránu aj vo Vikartovciach, v lokalitách Kľuknava pri Krompachoch, Víťaz pri Prešove a v Selciach pri Banskej Bystrici. Výsledky nezverejnili.
Juraj Rizman z Greenpeace pred dvomi rokmi hovoril, že banské spoločnosti mali začiatkom roku 2012 povolenia na prieskum zásob uránu v 11 oblastiach na Slovensku.
„Celková rozloha uránových prieskumných území presahuje 241 štvorcových kilometrov.“
Vo Vikartovciach ťažili urán v 60. rokoch, po pár rokoch ťažbu zastavili. V Starohorských vrchoch (Selce) plánovali preskúmať asi 14 štvorcových kilometrov.
V minulosti u nás ťažili urán v pohorí Považský Inovec, v oblasti Kozie chrbty a južne od Spišskej Novej Vsi. V 80. rokoch ťažbu postupne utlmovali, až ju zastavili.
Urán sa ťaží v povrchových lomoch alebo v podzemných baniach. Jeho koncentrácia v rude je veľmi nízka. Rudu rozomelú a urán z nej získavajú chemicky.

Beata
Balogová
