BRATISLAVA. Súčasťou bojovej skupiny Battle Group, ktorú v roku 2016 vytvoria armády krajín Vyšehradskej štvorky (V4), by mohla byť aj Ukrajina.
Potvrdili to slovenský, český a maďarský minister obrany i poľský štátny podtajomník počas utorkového stretnutia pred začiatkom oficiálneho zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli.
Zasadnutie V4 rozšírené o ukrajinského ministra
"Spoločne by sme mohli prediskutovať viaceré formy spolupráce, nielen účasť Ukrajiny v bojovej skupine V4, na ktorej sme sa zhodli," uviedol slovenský minister Martin Glváč.
Zároveň potvrdil, že počas slovenského predsedníctva V4 bude dôležité, aby sa naplánované projekty zmenili na konkrétne.
Maďarský minister obrany Csaba Hende informoval, že s Ukrajinou už diskutovali o spôsobilostiach, ktorými by mohla prispieť.
Dôležitosť spoločného projektu bojovej skupiny V4 potvrdil na rokovaní aj český minister obrany Martin Stropnický. Navrhol, aby Ukrajina predložila aj konkrétne návrhy jej príspevkov, s ktorými by sa mohla do tohto projektu zapojiť.
Predstavitelia rezortov obrany zároveň potvrdili spoločný záujem na spojení certifikačného cvičenia bojovej skupiny a cvičenia NATO Trident Juncture 2015.
Glváč na stretnutí zároveň poďakoval za doterajšie predsedníctvo Maďarska a deklaroval záujem plynule nadviazať na doterajšiu úspešnú spoluprácu.
"Navrhol som, a môj názor bol prijatý, že budúce zasadnutie V4 rozšírime o ukrajinského ministra obrany," uviedol Glváč.
Slovensko je pripravené poskytnúť Lešť i Sliač
Počas slovenského predsedníctva, ktoré sa začína 1. júla 2014, by mal byť vypracovaný plán spoločných cvičení krajín V4, ktorého vyhotovenie je jednou z úloh pre ministrov obrany od predsedov vlád.
Minister taktiež informoval, že Slovenská republika je pripravená poskytnúť svoje výcvikové centrum Lešť na výcvik vojakov členských krajín NATO.
„Naším príspevkom je aj letisko Sliač, ktoré je trvalo k dispozícii pre úlohy kolektívnej obrany Severoatlantickej aliancie, taktiež naša infraštruktúra, logistické a vzdelávacie kapacity ako aj ďalšie výcvikové zariadenia,“ uviedol šéf slovenského rezortu obrany.
Česká cesta
Glváč ohľadom navyšovania financií na obranu upozornil, že v rámci záväzkov na výdavky na obranu nejde len o "magickú" hranicu dvoch percent HDP, ale aj o 20 percent z celkového balíka na obranu na modernizáciu výzbroje a výstroje.
"Je našou snahou tieto záväzky plniť. Hovoríme o tom aj s premiérom aj s ministrom financií. Dnes už máme pripravenú koncepciu modernizácie letectva a pozemných síl a vieme sa uchádzať o financie na konkrétne projekty," zhrnul minister v kocke situáciu na Slovensku.
Druhou možnosťou je podľa neho vybrať sa "českou cestou" čiže dosiahnuť memorandum relevantných politických strán, že v konkrétnom časovom horizonte sa rozpočet na obranu už nebude znižovať, ale naopak zvyšovať.
"S klasickými politickými stranami by som chcel zahájiť takéto rokovania, aby sme do Walesu na summit už prišli s nejakou deklaráciou," uviedol Glváč.
Minister zdôraznil, že na čiastkové modernizačné projekty už má jeho rezort predbežný súhlas na ich prefinancovanie.