„Dobré je, keď majú lobisti písomne pripravené argumenty a vedia ich aj rozumne a emotívne predniesť. Môže to zapôsobiť,“ povedal bývalý minister a poslanec Milan Ftáčnik.
Mimovládne i rôzne stavovské organizácie by mali byť dobre pripravené, aby dokázali presadiť svoje ciele, hovorí aj súčasná podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková. „Základom občianskej spoločnosti je, aby ľudia vedeli svoje záujmy formulovať a nájsť inštitucionálnu podobu, ako ich presadzovať,“ povedala.
Šéf parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie Vojtech Tkáč z HZDS povedal, že jeho výbor má ambíciu vytvoriť akýsi malý sociálny parlament s tým, že by sa poslanci stretávali so zástupcami mimovládnych organizácií pôsobiacich v sociálnej sfére. Podľa Tkáča si tak poslanci „zabezpečia dotyk so životom“.
Poslanec Smeru Robert Kaliňák tvrdí, že nebude mať problém stotožniť sa s dobrými návrhmi v oblastiach, ktoré sú blízke jeho odbornému zameraniu a komunikovať napríklad s predstaviteľmi komory notárov, advokátov alebo odborového zväzu policajtov.
Záujmové skupiny používajú rôzne taktiky. Môžu osloviť všetkých poslancov naraz alebo ich presviedčať po jednom. „Plošné nátlaky na poslanecké kluby využívajú skôr odbory. Iní lobisti sú diskrétnejší a idú cez jednotlivcov. V kľúčových hlasovaniach rozhoduje zopár hlasov,“ povedal politológ Ľuboš Kubín.
Napríklad lekárnici takto v minulom volebnom období presvedčili poslancov, aby hlasovali proti vláde. Regionálne záujmové skupiny ako ZMOS sa zase môžu spoliehať na poslancov - bývalých starostov či primátorov.
„Ostatné organizácie to robia nárazovo. Keď je napríklad zákon o reťazcoch, podnikateľská sféra sa zobudí a najme profesionálnych ľudí, ktorí obiehajú jednotlivých poslancov,“ povedal Ftáčnik.
Autor: MICHAL FRIŠIGOR STUPŇAN

Beata
Balogová
