Bratislava 11. novembra (TASR) - Správa vôd a povodí prejde pravdepodobne od 1. januára budúceho roka z rezortu pôdohospodárstva na ministerstvo životného prostredia.
Minister životného prostredia László Miklós je presvedčený, že sa týmto krokom bude dariť lepšie napĺňať rámcovú smernicu Európskej únie o vodách, ktorej cieľom je integrovaná správa povodí. Šéf rezortu pripomenul, že doteraz sa jeho rezort nevedel s pôdohospodármi dohodnúť, komu vlastne povodie patrí.
Miklós ďalej vysvetlil, že pristúpiť k takémuto riešeniu mohli v súčasnosti preto, že vodárne a kanalizácie sú už v procese transformácie. Ich privatizácia znamená, že ministerstvo pôdohospodárstva už nebude mať vo svojej kompetencii žiadnu hospodársku činnosť v oblasti vôd. Podľa ministra aj väčšia časť činnosti Slovenského vodohospodárskeho podniku má verejnoprospešný charakter. Vyjadril potešenie z toho, že Výskumný ústav vodného hospodárstva bude môcť na lepšej úrovni spolupracovať so Slovenským hydrometeorologickým ústavom.
Poslanci by tento prechod mali schváliť na decembrovej schôdzi. Ministerstvo sa pripravuje na to, že bude musieť prejsť organizačnými zmenami. Miklós dnes pred novinármi nevedel ešte presne povedať, koľko ľudí bude musieť odísť. Avšak vzhľadom na to, že sektor životného prostredia stále zápasí s nízkym počtom zamestnancov, pracovných miest by sa minister zbavovať nechcel.
Jeho predstavou tiež bolo, že by jeho rezort prevzal aj štátnu správu lesov, minimálne v chránených územiach. Ukázalo sa ale, že to nie je také jednoduché, pretože chránené lesy sa nachádzajú v rôznych častiach krajiny. So šéfom pôdohospodárskeho rezortu budú starostlivo zvažovať, ako naplniť túto predstavu. Rozhodne však musia už konečne vyriešiť situáciu v Tatranskom národnom parku.