Aktuálny stav v kauzách exriaditeľa SIS Ivana Lexu
BRATISLAVA 11. novembra (SITA) -Obžaloba č. 1:Zavlečenie Michala Kováča ml. do Rakúska - 31. augusta 1995 exprezidentovho syna uniesli do Rakúska a tam ho podhodili polícii. Z tohto trestného činu obžalovali Ivana Lexu a ďalších 12 osôb. Na sk
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
utok však zastupujúci prezident Vladimír Mečiar udelil amnestiu, ktorú síce Mikuláš Dzurinda zrušil, ale senát Ústavného súdu SR pod vedením Tibora Šafárika potvrdil jej platnosť. a) senát Okresného súdu BA III. - konanie zastavil b) bratislavský krajský senát - potvrdil zastavenie konania, rozsudok je právoplatný. Generálny prokurátor podal mimoriadny opravný prostriedok - sťažnosť pre porušenie zákona.
Obžaloba č. 2: Triptych - Biskupský úrad v Banskej Bystrici v roku 1995 predával triptych Klaňanie sa Troch kráľov. O obraz prejavil záujem muž, ktorý sa predstavil ako Thomas J. Grabner a tvrdil, že je švajčiarskym štátnym príslušníkom. Neskôr vysvitlo, že Grabner nebol Švajčiar, ale nastrčená osoba na vyprovokovanie spravodajskej hry proti biskupovi Balážovi, ktorý sa verejne zastal prezidenta Michala Kováča, keď mu koaličná väčšina v parlamente protiústavne vyslovila nedôveru. Použitie peňazí na fingovanú kúpu mal podľa vyšetrovateľa odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan Lexa. Senát Okresného súdu Bratislava III. prípad vrátil na došetrenie z titulu procesných a hmotných nedostatkov (nedostatok dôkazov).
Obžaloba č. 3: Sabotáž - Sabotáže sa mal dopustiť Ivan Lexa spolu s Petrom K. a Pavlom V. Lexa ako šéf tajnej služby mal nariadiť svojim podriadeným, aby vypracovali spravodajskú informáciu, ktorá by navrhovala posilnenie vládnej koalície pod vedením HZDS obmedzením právomocí, alebo skrátením funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Túto úlohu Peter K. a Pavol V. mali vypracovať 25. a 26. mája 1995. Informáciu však podľa obvinenia nepovažoval Lexa za dosť radikálnu a vydal príkaz na spracovanie novej informácie s uvedením príjemcu písomnosti predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Senát Krajského súdu prípad vrátil na došetrenie z titulu procesných a hmotnoprávnych nedostatkov (nedostatok dôkazov), citácia: "Z predkladaných dôkazov nie je možné postaviť obvineného pred súd". Najvyšší súd SR však v utorok 16. júla vrátil prípad opäť krajskému súdu, čím vyhovel sťažnosti prokurátora, ale podľa jeho záveru nie je možné skutok kvalifikovať ako sabotáž. Krajský súd sa s týmto záverom 11. novembra stotožnil a vec posunul Okresnému súdu Bratislava 3. Prokurátor Serbin však avizoval podanie sťažnosti.
Obžaloba č. 4: Legalizanti - Ide o údajné vyplácanie finančných prostriedkov SIS "mŕtvym dušiam", teda neexistujúcim spolupracovníkom SIS. Senát Krajského súdu nemohol rozhodovať z titulu námietky prokurátora Serbina o zaujatosti a následne jeho námietky, že nebolo rozhodnuté o odtajnení spisu.
Obžaloba č. 5: Kauza Gejza V. - Bývalý riaditeľ divízie SIS Gejza V. mal vydieraním donútiť šéfa stavebnej firmy, aby mu urobil stavebné úpravy na jeho súkromnom dome. Podľa obžaloby náklady za viac než 1,2 milióna korún musel pod nátlakom šéf stavebnej firmy zahrnúť do faktúr pre SIS. Lexa údajne tieto faktúry podpísal. Senát Okresného súdu BA III. rozhodol o vrátení prípadu na došetrenie z titulu procesných a hmotnoprávnych nedostatkov (nedostatok dôkazov).
Obžaloba č. 6: Kauza Mercedes, Nezbavenie mlčanlivosti, Strata odpočúvacieho zariadenia a) V časti Mercedes - Lexa podľa vyšetrovateľov nenahlásil krádež Mercedesu, ktorý mal byť použitý pri zavlečení M. Kováča mladšieho. Senát rozhodol o zastavení z titulu amnestie b) V časti Nezbavenia mlčanlivosti príslušníka SIS a Krádeže odpočúvacieho zariadenia Senát rozhodol o vrátení vyšetrovateľovi z titulu hmotnoprávnych nedostatkov.
Obžaloba č. 7: Kauza Firmy - Ivan Lexa čelí spolu s bývalou riaditeľkou ekonomického odboru SIS Máriou P. a jej zástupcom Dušanom K. podozreniam z neoprávneného nakladania s finančnými prostriedkami SIS. Na prelome rokov 1995 a 1996 mali použiť takmer 15 miliónov korún na založenie dvoch podnikateľských subjektov a nákup 12 800 kusov akcií akciovej spoločnosti Prompt. Vyšetrovateľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil I. Lexu, Máriu P. a Dušana K. z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa, sprenevery, podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Krajský súd v Bratislave vrátil prípad na došetrenie.
Obžaloba č. 8: Kauza Vyraďovanie zbraní - Lexa vo funkcii riaditeľa SIS vymenoval vyraďovaciu komisiu v rozpore so zákonom o správe majetku štátu a so zákonom o zbraniach a strelive, pričom musel vedieť, tak ako jeho podriadení, že ide o streľbyschopné zbrane. Približne jednu tretinu zbraní, ktoré boli týmto spôsobom vyradené, ako aj takmer všetko strelivo a materiál sa polícii podarilo zadržať pri rôznych bezpečnostných akciách. Časť tohto arzenálu mala slúžiť na vyzbrojenie skupiny okolo stíhaného Michala H., ktorá mala vykonávať aj nelegálne operácie pre SIS. Nebolo vytýčené pojednávanie.
Nové obvinenia: Kauza nezákonného vypočúvania príslušníkov SIS a odčerpávanie financií z MV SR - Prvého skutku sa mal dopustiť tým, že ako predseda Osobitného kontrolného orgánu Národnej rady SR údajne predvolával a vypočúval bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby k skutočnostiam, na ktoré nemal takéto oprávnenia. V druhom prípade sa mal dopustiť trestného činu tým spôsobom, že nezákonne odčerpával finančné prostriedky, ktoré pozostávali z príspevku za službu bývalých príslušníkov Policajného zboru. Vyšetrovateľ Ivana Lexu obvinil a v súčasnosti prebieha vyšetrovanie.