Bratislava 11. novembra (TASR) - Podozreniami z úniku tajných informácii o hlasovaní trojčlenného senátu NS SR v prípade väzby bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu sa bude zaoberať vyšetrovateľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Generálna prokuratúra SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktoré podal v súvislosti s únikom informácií predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, zaslala na ďalší postup vyšetrovateľovi.
Po neverejnom zasadnutí senátu NS SR 16. januára tohto roku, na ktorom došlo k zrušeniu uznesenia bratislavského Krajského súdu o vzatí Lexu do väzby a následnému príkazu na jeho prepustenie sa v médiách objavili informácie o tom, ako dopadlo hlasovanie v senáte. Ide o prvý medializovaný prípad prezradenia hlasovania sudcov v slovenskej justícii. Tajné informáciu o hlasovaní mohol médiám poskytnúť iba niektorý člen senátu NS SR, alebo zapisovateľka, prípadne k úniku došlo doteraz nezisteným spôsobom, napríklad nezákonným odpočúvaním sudcov, priestorov. Neznámy páchateľ sa mal dopustiť trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Podľa platného právneho stavu je hlasovanie tajné a sudcovia sú povinní zachovať mlčanlivosť o obsahu porady.
Po rozhodovaní senátu NS médiá priniesli informácie, že člen predmetného senátu Ladislav Liščák hlasoval odlišne ako jeho dvaja kolegovia Harald Stiffel a Štefan Minárik, nakoľko zastával názor, aby NS SR po zrušení uznesenia o väzbe Lexu, ho sám vzal do väzby.
Dve rozhodnutia trestného kolégia Najvyššieho súdu SR v kauze bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu, ktoré predchádzali príkazu na jeho prepustenie z väzby, budú uverejnené v zbierke judikátov Najvyššieho súdu SR.