BRATISLAVA. Silné horúčavy na západnom Slovensku ešte stúpnu, meteorológovia zo SHMÚ vydali na utorok a stredu varovanie pred vysokými teplotami.
Pre utorok platí pre západ krajiny varovanie 1. stupňa. Teplota vzduchu môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia.
Na severe a v okolí Trenčína a Žiliny hrozia v utorok do 17:00 búrky s krúpami.
Na stredu platí pre západné výstraha 2. stupňa. Teplota vzduchu môže od 13:00 dosiahnuť 35 až 36 stupňov Celzia.
Teploty by mali začať mierne klesať od štvrtka.
V Európe bolo v pondelok najhorúčejšie vo francúzskej obci Entzheim pri Štrasburgu. Namerali tam 37 stupňov.
Skolabovalo sto ľudí denne
V horúčavách dosiaľ skolabovalo denne takmer sto ľudí. Počas troch uplynulých dní, keď od soboty presiahli teploty 30 stupňov, skolabovalo 295 osôb.
Záchranári pomáhali 172 ženám, 105 mužom a 18 deťom, informoval hovorca Boris Chmel.
Až 188 ľudí po prvotnom ošetrení previezli na ďalšie pozorovanie do nemocníc. Najviac kolapsov zaevidovali v Žilinskom kraji (56), najmenej v Trnavskom (24).
Príčin kolapsov je podľa Chmela viac. Medzi najčastejšie patrí nedodržiavanie pitného režimu, preceňovanie svojich síl či nadmerné vystavovanie sa slnku, pričom ľudia si nechránia hlavu.
Vlani skolabovalo v letných mesiacoch takmer 3800 ľudí, rekord za týždeň bol 960 kolapsov.
Je vhodné piť veľa čistej vody
Horúčavy môžu spôsobovať záťaž zamestnancov teplom na väčšine pracovísk.
"Môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním," upozorňujú odborníci z Odboru preventívneho pracovného lekárstva Úradu verejného zdravotníctva.
Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku pre zamestnancov musí byť preto podľa zákona samozrejmosťou, pričom zamestnávateľ ju musí zabezpečiť na vlastné náklady.
"Okrem toho odporúčame konzumáciu dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce a uhrádzajúce vlastnosti," radia odborníci.
Prostredníctvom pitného režimu sa odporúča uhradiť najmenej 70 percent vody stratenej za pracovnú zmenu nadmerným potením a dýchaním.
Nápoje majú obsahovať čo najmenej cukru, pretože sladké nápoje zvyšujú pocit smädu. Mali by mať teplotu od 12 do 15 stupňov Celzia.
Vhodné sú napríklad minerálne vody, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy. Takéto nápoje však už zamestnávateľ platiť nemusí.
[content type="avizo-pocasie" value="letne2"][/content]