BRATISLAVA. Premlčanie trestného stíhania a výkonu trestu závažných trestných činov proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži a proti iným právam a slobodám s dlhodobým alebo trvalým negatívnym dopadom na život poškodených, najmä detí, sa rušiť nebude.
Poslanci Obyčajných ľudí na čele s Branislavom Škripekom nepresadili novelu Trestného zákona, ktorá s takouto zmenou počítala.
Malo ísť napr. o trestné činy obchodovania s ľuďmi, znásilnenia, sexuálneho násilia, sexuálneho zneužívania, týrania blízkej osoby a zverenej osoby a výroby detskej pornografie.
Novelou sa mali zároveň sprísniť podmienky ukladania trestu zákazu činnosti zahŕňajúcej priamy a pravidelný kontakt s deťmi za spáchanie vyššie uvedených trestných činov s cieľom znížiť recidívu, posilniť prevenciu a ochranu detí pred závažnou trestnou činnosťou.
Obyčajní navrhovali, aby sa nepremlčiavalo nielen trestné stíhanie, ale aj výkon trestu týchto trestných činov, a to bez ohľadu na to, či ide o dospelého alebo mladistvého páchateľa.
Argumentovali aj tým, že viaceré členské štáty Európskej únie prijali vo vzťahu k obetiam sexuálneho zneužívania oveľa prísnejšiu právnu úpravu, než aká platí u nás.
Vo Veľkej Británii sa sexuálne zneužívanie detí vôbec nepremlčiava, v Nemecku môže až po tridsiatich rokoch od dosiahnutia 21 roku obete.
V Českej republike sa do premlčacej doby nezapočítava doba, po ktorú obeť trestného činu obchodovania s ľuďmi alebo akéhokoľvek trestného činu proti ľudskej dôstojnosti v sexuálnej oblasti bola mladšia ako 18 rokov.
"Obete sexuálneho zneužívania sa často odhodlajú k nahláseniu tohto závažného trestného činu až po uplynutí premlčacej doby, čo poskytuje priestor na to, aby jeho páchatelia zostali nepotrestaní," upozornil Škripek.