BRATISLAVA. Vláda chystá novelou trestných kódexov darček pre zločincov a recidivistov, tvrdí predseda strany Nova Daniel Lipšic.
Návrh podľa neho mení definíciu obzvlášť závažného zločinu, ktorým budú len trestné činy s dolnou hranicou trestu 12 rokov a nie 10 rokov, ako tomu bolo doteraz.
To znamená, že niektoré trestné činy z tejto kategórie vypadnú, po ich spáchaní bude kratšia doba väzby a páchateľov bude možné skôr prepustiť z výkonu trestu.
Pri obzvlášť závažných zločinoch je možné prepustenie po troch štvrtinách trestu, pri klasických už po dvoch tretinách.
Do kategórie klasických zločinov sa v prípade schválenia novely zaradia skutky ako ublíženie na zdraví páchané členom zločineckej skupiny, obchodovanie s deťmi s následkom smrti, branie rukojemníka s následkom smrti, výroba detskej pornografie s následkom smrti, prevádzačstvo s následkom smrti, zneužitie právomocí verejného činiteľa s následkom smrti, korupcia vo veľkom rozsahu alebo sprenevera, podvod a úžera vo veľkom rozsahu.
"Ministerstvo bude hovoriť, že je to len možnosť požiadať o podmienečné prepustenie, ale súd tej požiadavke nemusí vyhovieť," povedal Lipšic s tým, že je to hlúpy argument.
Nepozdáva sa im viacero vecí
Lipšic tiež kritizuje možnosť takzvaného mimoriadneho zníženia trestu pri dohodovacom konaní medzi prokurátorom a obvineným.
Doteraz bola možnosť po dohode znížiť trest maximálne o jednu tretinu trestnej sadzby. Novela podľa Lipšica umožní ešte nižšie trestné sadzby.
Novela tiež podľa Lipšica vypúšťa skutkové podstaty ako ublíženie na zdraví, obchodovanie s ľuďmi, branie rukojemníkov alebo lúpežné prepadnutie z princípu trikrát a dosť.
Neprípustný je podľa neho aj návrh, aby bolo možné na kauciu prepustiť osobu, ktorá je v kolúznej väzbe.
Kolúzna väzba býva udeľovaná v prípade rizika, že osoba bude ovplyvňovať svedkov alebo spoluobvinených. To môže podľa Lipšica zmariť trestné konania.
Ministerstvo: Naopak, sprísňujeme
"Zdôrazňujeme, že návrh zákona ani v jednom prípade neobsahuje návrh na zníženie trestnej sadzby v osobitnej časti Trestného zákona, práve naopak, zavádza nové skutkové podstaty trestných činov," vysvetlila hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.
Ako doplnila, pokiaľ ide o zmieňovanú definíciu obzvlášť závažného zločinu, posunutím trestnej sadzby okrem iného rezort umožní, aby o väčšom počte obžalôb rozhodoval samosudca a nie senát, čo prispeje k zrýchleniu a zefektívneniu trestného konania.
Návrh zákona takisto upravuje niektoré zásady ukladania trestov, aby bolo možné v každom prípade ukladať čo najspravodlivejší a najprimeranejší trest a vyhnúť sa tak excesom v trestnom práve.