Po desaťročiach vo vrcholných funkciách odchádza Ivan Gašparovič do politického dôchodku. Aký dojem zanechal?
1.Nečinný generálny prokurátor
„Ale prečo? Veď som nič neurobil,“ pýtal sa v marci 1992 Ivan Gašparovič, keď ho Václav Havel ani nie po dvoch rokoch odvolal z funkcie československého generálneho prokurátora. „Práve preto,“ odpovedal mu prezident.
Takto spomínal na okolnosti Gašparovičovho odvolania vtedajší Havlov kancelár Karel Schwarzenberg. Problémom vraj bola najmä nečinnosť voči bývalým komunistickým pohlavárom.
2.Aktívny šéf parlamentu
Po návrate na Slovensko sa z Gašparoviča stal šéf parlamentu. Za jeho úradovania obsadilo HZDS počas noci dlhých nožov kľúčové posty v štáte a parlamente.
Národnej rade predsedal aj počas protiústavného vylúčenia poslanca Františka Gauliedera. Napriek všetkým kauzám sa s Vladimírom Mečiarom rozišiel až v čase, keď už bolo HZDS v opozícii.
3.Nevýrazný prezident
Keď majú podporovatelia hovoriť o plusoch Gašparovičovho prezidentstva, spomínajú najmä schopnosť dohodnúť sa.
„Bol to prezident konsenzu. Pri každom probléme s ním bolo možné nájsť riešenie, ktoré malo všeobecné uplatnenie,“ vraví Robert Kaliňák zo Smeru.
„Prezident Gašparovič prispel výraznou mierou k prehlbovaniu nedôvery občanov k politike, demokratickým inštitúciám,“ vraví zasa šéf KDH Ján Figeľ.
Gašparovič, ktorý bol spoluautorom slovenskej ústavy, v piatok na rozlúčku podpísal jej novelu, ktorú iniciovali Smer a KDH.

Beata
Balogová
