Humenné je prvým mestom, ktoré oficiálne navštívil rómsky kráľ Róbert I. Botoš po slávnostnej korunovácii v apríli tohto roka v Košiciach. Na stretnutí s viceprimátorom a miestnymi rómskymi lídrami predstavil zámery svojho kraľovania. V osade Podskalka vyzval Rómov k prebudeniu vlastnej identity a zjednoteniu.
HUMENNÉ. Do Humenného prišiel rómsky kráľ v sobotu popoludní v sprievode kancelára Jozefa Červeňáka, právneho zástupcu kráľovstva Alexandra Farkašovského a syna princa Róberta.
Kráľ Róbert I. vyzdvihol svoju apolitickosť. „Otváram cesty spolupráce so všetkými. Chceme mať za partnera každého človeka,“ povedal.
Prvoradou úlohou je podľa neho posilniť identitu Rómov, ich hrdosť, tradície, kultúru a zvyky.
Podľa kancelára Červeňáka prvým krokom bude zriadenie kráľovskej nadácie. Jej úlohou bude podporovať vzdelávanie rómskych detí, rómske i nerómske talenty, sociálnu inklúziu a rómske mimovládne organizácie.
Zámerom je tiež vytvoriť tzv. banku chudoby na podporu najslabších a odbúravať úžerníctvo.
Pravidelné zverejňovanie informácií ma webovej stránke kráľovstva má zabezpečiť transparentnosť a rýchly prístup k informáciám.
Zlepšiť podmienky
V osade Podskalka navštívil kráľ miestnu školu, unikátny rómsky cintorín i futbalové ihrisko. „Aj napriek tomu, že ľudia tu žijú v mizerných podmienkach, sú veľmi pokojní. Cítim z nich veľkú vnútornú silu. Treba dať šancu ľuďom, ktorí chcú pomôcť svojmu národu, aby pracovali. Musíme sa o niečo pokúsiť,“ povedal.
Osada, v ktorej údajne žije až 2 700 obyvateľov, má problémy s legalizáciou pozemkov, stavieb a trvalým pobytom prisťahovalcov.
Po zrušení funkčného Rómskeho komunitného centra sa deti a mládež nemajú kde schádzať a vyvíjať rôzne aktivity. V osade pôsobí Apoštolská cirkev s rómskym pastorom, ktorá chce postaviť pastoračné centrum v náklade 430 000 eur.
Samospráva plánuje v tomto roku vybudovať v osade Dom nádeje. Za pozemky pod rómskym cintorínom platí vlastníkom – urbariátu nájomné. Do aktivačných prác je zapojených 120 Rómov.
Rómsky kráľ vyzval osadníkov k zjednoteniu všetkých Rómov. Ak do dvoch týždňov miestni lídri nevyberú spomedzi seba vajdu, vymenuje ho sám.
Názory ľudí sa rôznia
Počas kráľovskej návštevy bola na nohách celá osada. Na rómskeho kráľa majú ľudia rôzne názory i očakávania.
„Správne hovoril, že sa máme spojiť. Bolo by dobré urobiť niečo pre osadu. Sme bez vody, elektriny,“ myslí si 52-ročná Mária Varadyová. Kráľ by mal podľa nej ostať v kontakte s obyčajnými ľuďmi. „Aby si uvedomili, že im chce dobre,“ dodáva.
„Čo máme z kráľa? On má svoje zlato a my nič. Celé je to o ničom,“ odporuje mladá žena, ktorá chce ostať v anonymite.
„Nie je to slovenský rómsky kráľ. On je kráľom iba v svojej komunite. My sme ho nevolili, nie sme olaskí Rómovia. Načo nám je kráľ? Vari sme nejakí boháči? Čo žijeme v 17. storočí?,“ pridáva sa 58-ročný Adam.

Beata
Balogová
