BRATSLAVA. Podporiť rozvoj rómskej kultúry, rozvinúť talent a pomôcť sebavedomiu detí zo znevýhodneného prostredia je zámerom vzdelávacieho projektu Romano drom (Rómska cesta).
Tvorivé workshopy počas letnej školy absolvuje šesťdesiat rómskych detí z osád a detských domovov. Jej vyvrcholením bude séria troch koncertov, na ktorých sa talentované deti predstavia s Českou filharmóniou.
"Často sa stretávam s názormi, že ľudia v osadách si môžu za svoju chudobu sami, Ida Kelarová ukázala, že to nie je vždy pravda," povedal na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave Petr Kadlec z Českej filharmónie.
Tvrdí, že doteraz pozývali deti zo sociálne slabších rodín do Prahy, teraz to chcú zmeniť. "Povedali sme si, že by sme mali začať za týmito deťmi jazdiť," dodal Kadlec.
Na letnej škole sa bude deťom venovať štrnásť členov filharmónie. Okrem prípravy programu koncertu ich zasvätia aj do hudobných nástrojov.
Začarovaný kruh
S myšlienkou netradičného projektu prišla česká speváčka Iva Kelarová, zakladateľka občianskeho združenia Miret. To dlhodobo podporuje deti zo sociálne vylúčených komunít.
"Už vyše 20 rokov chodím aj po Slovensku a vyberám talentované deti pre náš zbor Čhavorenge," hovorí Kelarová.
Deti tam podľa nej žijú v začarovanom kruhu, koncerty majú byť pre nich odmenou za dobrý prospech v škole.
Myslí si, že v osadách už pre chudobu kultúra prakticky zanikla.
"Môj otec bol Róm a celá jeho rodina ma usmernila na cestu, po ktorej dnes idem. On sám sa hanbil za to, že je Róm a predstieral, že ním nie je," priznala sa speváčka. Letná škola sa uskutoční prvý raz na Slovensku, doteraz bývala v Čechách.
Na snímke zľava Petr Kadlec z Českej filharmonie, Ida Kelarová (Občianske združenie MIRET),
Inge Doležalová (Sociálny Prešov) a výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Marek Kapusta.
Vystúpia v osade
Koncerty sú naplánované a na začiatok augusta v dvoch v rómskych osadách Lenartov a Rudňany i v Liptovskom Mikuláši.
Počas koncertov sa k účastníkom letnej školy pridajú deti zo zboru Superar z Banskej Štiavnice.
Zbor je súčasťou medzinárodnej siete Superar, ktorá vo vyše tridsiatich krajinách prináša špičkové umelecké vzdelanie najchudobnejších deťom s nedostatkom príležitostí.

Beata
Balogová
