Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Na národnom cintoríne v Budapešti pochodovali vojaci v historických kostýmoch. Zastavili sa pri pomníku popraveného premiéra Imreho Nagya a hlavy obrátili k prichádzajúcej delegácii piatich prezidentov.
Medzi nimi bol aj Andrej Kiska, ktorý na svoju prvú zahraničnú návštevu necestoval do Česka, hoci to ešte ako prezidentský kandidát ohlasoval.
Dlhšie plánované stretnutie hláv štátov Visegrádskej štvorky a Nemecka mu program zmenilo. Do Českej republiky pôjde až v prvej polovici júla.
V pondelok navyše avizoval, že následne navštívi aj Poľsko. S prezidentom Bronislavom Komorowskim preberali možnosti viacerých neformálnych stretnutí na hraniciach.
Halászlé so Zemanom
K českému prezidentovi Milošovi Zemanovi si Kiska našiel cestu aj v Maďarsku.
Debatovali spolu počas cesty zo spomienky na cintoríne, organizátori ich vedľa seba posadili aj pri prehliadke múzea komunistického teroru.
„Hej, hej, už sa rozprávame,“ odpovedal Zeman na otázku, ako naňho nový slovenský prezident zapôsobil. Večer spolu zašli na rybaciu polievku.
„Keďže pán prezident Zeman má rád halászlé a u mňa po našom kotlíkovom guláši je halászlé druhou najpopulárnejšou polievkou, veľmi sa teším, ako si ho spolu dáme,“ povedal Kiska.
Nová hlava štátu sa stretla aj s maďarským prezidentom Jánosom Áderom, s ktorým sa rozprávala aj o maďarskej menšine na Slovensku.
„Vieme, že občania maďarskej národnosti sú veľmi spokojní v našej krajine, chcú tu vychovávať svoje deti, platia dane,“ hovorí Kiska.
Konflikty medzi Slovákmi a Maďarmi pripísal politike a predvolebným kampaniam. „Ubezpečil som pána prezidenta, že budem presne takým prezidentom, ktorý bude takéto umelé pnutia upokojovať.“
Reč aj o plyne
Na prvej zahraničnej návšteve Kisku sprevádzala veľká časť tímu, ktorý si so sebou v nedeľu priviedol do prezidentského paláca. Chýbal zatiaľ jeho hovorca Peter Petrus.
Nováčik v politike zvládol štátne oficiality bez problémov, rečníkov počúval aj vtedy, keď napríklad jeho český kolega už strácal pozornosť a oči sa mu zatvárali.
Vážny výraz v tvári vystriedal úsmev len málokedy, no diskusia, v ktorej sa maďarskí a nemeckí historici snažili zhodnúť, či im Orbánova vláda dala na spoločný projekt 300 miliónov eur, alebo forintov, prezidenta viditeľne pobavila.
Rozhovory medzi prezidentmi boli najmä zdvorilostné, no nevyhli sa ani kríze na Ukrajine.
Slovenský prezident povedal, že s Poľskom a Maďarskom spravíme všetko preto, aby sme Kyjevu pomohli. „Ukrajinu potrebujeme dostať k nám do Európy,“ vyhlásil.

Poklonili sa obetiam
Kiska si spolu s ostatnými prezidentmi prišiel do Budapešti pripomenúť 25. výročie pádu komunistického režimu v Maďarsku.
V júni 1989 státisíce Maďarov po rokoch konečne dôstojne pochovali premiéra Nagya, popraveného v roku 1958, keď revolúciu, ktorú viedol, krvavo potlačili sovietske vojská.
Manifestáciou spustili demokratické zmeny, ktoré zmietli dovtedy vládnucu Maďarskú robotnícku stranu.
V Budapešti ich okrem pripravovaného koncertu nemeckej skupiny Scorpions pripomínali aj plagáty s nápisom „25 rokov - spoločný úspech“, ktoré tam vylepili v niekoľkých jazykoch vrátane slovenčiny.
Obetiam komunistického režimu Kiska vyjadril úctu už v nedeľu počas inaugurácie, keď sa na Devíne zastavil pri pomníku tých, ktorých zastrelili počas pokusu o útek cez hranice.

Beata
Balogová
