BRATISLAVA. Už desať rokov zachraňujú životy bábätkám na Slovensku Hniezda záchrany.
Od vzniku verejných schránok na záchranu nechcených detí klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z desať na v priemere dve ročne.
Počas tohto obdobia sa v nich našlo 46 detí, 33 z nich bolo úspešne adoptovaných do nových rodín, k šiestim sa vrátili vlastné biologické matky, štyri sú v detskom domove, jedno dieťa má poručníka, jedno je v pestúnskej starostlivosti a jedno je dlhodobo v nemocnici pre nepriaznivý zdravotný stav.
Momentálne je na Slovensku dvadsať Hniezd záchrany. Ako uviedla ich autorka a prezidentka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová, tento počet je nateraz postačujúci a združenie chce ďalej preventívne pôsobiť na matky, aby nemuseli krízovú situáciu riešiť krajným spôsobom.
"Ďalších desať rokov sa chceme venovať nielen supervízii projektu a starostlivosti o matky s deťmi v núdzi v Náručiach záchrany, ale aj prevencii - sieťovaniu organizácii, nátlaku na štát, aby vytváral nové a lepšie legislatívy na to, aby sme pomáhali matkám v núdzi, aby sme senzibilovali verejnosť s touto témou."
Postaviť dobré základy cielenej prevencie má projekt Kolíska záchrany. Zahŕňa nielen sieťovanie organizácií na Slovensku venujúcich sa pomoci odkázaným matkám s deťmi v núdzi, ale aj zvýšenie spolupráce s nemocnicami a tiež verejnosťou (projekt Kmotričky), medzinárodnú konferenciu Dieťa je dar (uskutoční sa v septembri) a dokumentárny film Krkavčie matky? režiséra Marcela Pázmana, ktorý chce združenie ponúknuť na odvysielanie verejnoprávnej televízii.