Bratislava 12. novembra (TASR) - Ľavicové politické strany - SDA, SDĽ, SOP, SDSS a ĽB nesúhlasia s programovým vyhlásením vlády, ktoré je podľa nich postavené na zjednodušenej téze "nech to zaplatí občan".
Ľavica tvrdí, že programom vlády sú reštrikcie bez toho, aby ponúkla kompenzácie sociálne najslabším. "Pre túto vládu nie je prioritou znižovať obrovské sociálne rozdiely a bojovať s rastúcou chudobou a nezamestnanosťou. Presadzuje minimálnu úlohu štátu a odbúrava jeho sociálne funkcie, čo je v rozpore s európskym sociálnym modelom," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytli predstavitelia ľavicových strán Milan Ftáčnik, Ľubomír Petrák, Pavol Hamžík, Peter Baráth a Anton Antaš.
Ľavicové strany nesúhlasia najmä s poplatkami v nemocniciach a školách, so škrtmi v sociálnej oblasti, s návrhom na zavedenie rovnej dane, so zvyšovaním nepriamych daní zároveň so znižovaním daní priamych, s urýchleným zjednocovaním sadzieb DPH a so znižovaním miery prerozdeľovania cez verejné rozpočty, pretože dopadnú na príjmovo slabšie vrstvy obyvateľstva. Tieto opatrenia sa podľa nich prejavia vo zvýšení cien potravín, elektriny, plynu a nájomného.
Základným riešením je podľa ľavice zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu, a nielen škrtanie výdavkov a to zlepšením výberu daní, zvyšovaním výkonnosti ekonomiky a aktívnou štátom podporovanou prorastovou politikou.
Predstavitelia ľavicových strán argumentujú, že za riešenie rozpočtového deficitu nemožno považovať kampaňovitú doprivatizáciu strategických podnikov, čím stratí štát akýkoľvek vplyv na ich chod.
"Požadujeme prepočty dopadov všetkých prijímaných opatrení a prijatie kompenzácií pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Dôrazne pripomíname, že základom kultúrnych európskych krajín je sociálne orientovaná trhová ekonomika," zdôrazňujú vo vyhlásení.
Ľavica chce preto oponovať pravicovému postupu v kľúčových otázkach a navrhovať alternatívne, sociálnodemokratické riešenia. Za rozhodujúce oblasti, kde má zásadne iné predstavy o riešení problémov Slovenska, pritom považuje najmä daňovú reformu, dôchodkovú reformu, úlohu a zodpovednosť štátu, riešenie regionálnych rozdielov, reformu sociálneho systému, reformu zdravotníctva, a snahu o zavedenie poplatkov za štúdium na vysokých školách.