Bratislava 12. novembra (TASR) - Program Európskej únie (EÚ) ISPA podporí finančne na Slovensku päť projektov v oblasti životného prostredia. Z celkových investičných nákladov 107,6 eúr EÚ bude hradiť prostriedky vo výške 57,3 milióna eúr.
Tri projekty podané Severoslovenskými vodárňami a kanalizáciami, š.p. riešia nepriaznivú situáciu v odvádzaní a čistení mestských odpadových vôd v regiónoch Liptova, Žiliny a Považskej Bystrice. EÚ bude hradiť 50 percent nákladov povolených programom ISPA a SR uhradí zo štátneho rozpočtu 25 percent.
Projekt pre región juhovýchodného Zemplína prinesie podstatné zlepšenie v zásobovaní pitnou vodou napojením tejto oblasti na vodárenskú nádrž Starina. Takisto zlepší podmienky životného prostredia vybudovaním infraštruktúry pre odvádzanie a čistenie odpadových vôd v najväčších sídlach tohto regiónu. Projekt pôvodne iniciovaný obcami prevzali a budú piatimi percentami povolených nákladov spolufinancovať Východoslovenské vodárne a kanalizácie, š.p. Podiel EÚ predstavuje až 70 percent nákladov a štát uhradí z rozpočtu 25 percent.
Ťaživú situáciu v zásobovaní pitnou vodou regiónu Veľký Krtíš rieši piaty z podaných projektov. Hoci bol tiež pôvodne predložený združením obcí, prevzala ho Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., ktorej poskytne mimoriadne výhodnú pôžičku na krytie piatich percent povolených nákladov Európska investičná banka. Dvadsaťpäť percent nákladov bude kryť štátny rozpočet.
Riadiaci výbor Európskej komisie v Bruseli schválil všetkých päť projektov, ktoré Slovensko v tomto roku predložilo na spolufinancovanie z programu EÚ ISPA 8. novembra. Projekty splnili nielen podmienky programu ISPA - minimálna výška nákladov päť miliónov eúr, ale aj projektov Kohézneho fondu - minimálne desať miliónov eúr. Slovensko tým preukázalo schopnosť obstáť aj v programoch, ktoré sa otvoria po vstupe do EÚ.
Okrem toho EÚ pomôže Slovensku spolufinancovať aj dva projekty technickej pomoci v celkovej hodnote 5,9 miliónov eúr. Jedným z nich je pomoc transformovaným regionálnym vodárenským spoločnostiam. Pomoc umožní pripravovať technickú stránku vodárenských projektov kofinancovaných už v roku 2004 z Kohézneho fondu EÚ. Ďalší projekt technickej pomoci finančne podporí prípravu žiadostí o spolufinancovanie najnáročnejších investičných projektov protipovodňovej prevencie z Kohézneho a štrukturálnych fondov EÚ. Navrhované opatrenia zahŕňajú Bratislavu, Banskú Bystricu a Prešov, ako aj celoštátny povodňový varovný a predpovedný systém POVAPSYS.
TASR o tom informovala hovorkyňa ministra životného prostredia SR Katarína Kubiková.