KOŠICE. Minister spravodlivosti Tomáš Borec požiadal Európsku komisiu pre demokraciu prostredníctvom práva - Benátsku komisiu o stanovisko k niektorým ústavnoprávnym otázkam.
Agentúru TASR o tom informovala hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová.
Čo sa pýtal minister
Otázky ministra Boreca sa týkali problémov:
- Je v právomoci úradujúceho prezidenta, ktorému uplynie funkčné obdobie skôr, ako sa skončí funkčné obdobie troch sudcov Ústavného súdu, na miesta ktorých je potrebné vymenovať z navrhnutých kandidátov troch nových sudcov Ústavného súdu, takéto vymenovanie uskutočniť alebo či má tento akt prenechať prezidentovi, ktorý sa ujme úradu po ňom?
- Čo ak by úradujúci prezident vymenoval z navrhnutých kandidátov troch nových sudcov ešte pred skončením jeho funkčného obdobia? Môže novozvolený prezident, ktorý sa ujme svojej funkcie, odmietnuť prijať zloženie sľubu vymenovaných sudcov a vymenovať sám iné tri osoby z navrhnutých kandidátov?
- Môže novozvolený prezident odmietnuť všetkých navrhnutých kandidátov a požiadať Národnú radu o predloženie nových návrhov?
- Môže novozvolený prezident odvolať z funkcie predsedu Ústavného súdu alebo podpredsedu Ústavného súdu a vymenovať nových?
Aké odpovede dostal
Benátska komisia preskúmala návrh stanoviska jej členov a zároveň spravodajcov Richarda Claytona (Spojené kráľovstvo), Michaela Frenda (Malta), Christopha Grabenwartera (Rakúsko) a Bena Vermeulena (Holandsko) k procesu vymenovania sudcov slovenského Ústavného súdu.
Rozhodla, že odchádzajúci prezident má na základe Ústavy právomoc vymenovať troch nových ústavných sudcov pred uplynutím jeho funkčného obdobia.
"Zároveň má ale v danom časovom rámci diskrečnú právomoc nevymenovať troch sudcov a ponechať ich vymenovanie na novozvoleného prezidenta, keďže sa zdá, že ten bude mať dostatok času, aby nových sudcov vymenoval predtým, ako uplynie mandát odchádzajúcich sudcov, bez toho, aby ohrozil stabilitu a neprerušované fungovanie Ústavného súdu," citovala Pančurová stanovisko Benátskej komisie.
Novozvolený prezident nemá podľa Ústavy právomoc odmietnuť prijatie sľubu sudcov vymenovaných odchádzajúcim prezidentom a ani právomoc vymenovať iné tri osoby zo zoznamu kandidátov.
Nemá podľa Ústavy právomoc odmietnuť všetkých navrhnutých kandidátov a požiadať Národnú radu o predloženie nového zoznamu.
"Novozvolený prezident nemôže bez objektívnych dôvodov odvolať z funkcie predsedu ani podpredsedu Ústavného súdu," uzavrela Pančurová.
Komisia expertov a profesorov
Benátska komisia vznikla 10. mája 1990 na základe takzvanej Čiastkovej dohody 18 členských štátov Rady Európy.
V súčasnosti v nej pracujú nezávislí experti, univerzitní profesori ústavného a medzinárodného práva, sudcovia ústavných a najvyšších súdov, poslanci a vysokí štátni funkcionári z členských štátov Rady Európy.
Štatút pozorovateľov a spolupracovníkov majú odborníci z ďalších krajín sveta.