V dňoch 1 V dňoch 1. až 11. júna 2001 mali občania SR opäť možnosť v reprezentatívnom výskume realizovanom Ústavom pre výskum verejnej mienky vyjadriť svoj postoj k otázke začlenenia Slovenskej republiky do Európskej únie. Do prieskumu sa zapojilo 1064 respondentov, ktorých zloženie zodpovedá štruktúre dospelých obyvateľov Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostnej skupiny obcí a krajov.
Podpora vstupu Slovenska do EÚ si od začiatku roka 2000 zachováva stabilný trojpätinový podiel dospelých občanov. Našu integráciu do európskych hospodárskych štruktúr podporuje dlhodobo nadpolovičná väčšina opýtaných a približne na rovnakej úrovni zostáva aj podiel tých, ktorí považujú vstup našej krajiny do Európskej únie za nepotrebný, čo predstavuje približne štvrtinu oslovených.
Názory na začlenenie SR do EÚ v období rokov 1995 - 2001 (údaje v %)
1/ V grafe sú zlúčené odpovede "veľmi potrebné" s odpoveďami "viac potrebné ako nepotrebné" a odpovede "viac nepotrebné ako potrebné" s odpoveďami "úplne nepotrebné"
Štatistická analýza poukázala na existenciu niektorých významnejších diferencií v postojoch občanov k integrácii Slovenska do EÚ v závislosti od ich veku, vzdelania, národnosti, regionálnej príslušnosti a politickej orientácie.
Integrácia SR do Európskej únie sa z hľadiska vekovej štruktúry populácie teší najväčšej podpore medzi mladšími kategóriami obyvateľov vo veku 18-24 rokov (69 %) a 25-29 rokov (71 %), najmenej sú o potrebnosti začlenenia do tohto zoskupenia presvedčení občania z vekovej skupiny 50-59 ročných (54 %) a 60 a viac ročných (49 %).
Z pohľadu vzdelanostnej štruktúry obyvateľstva sa dlhodobo ukazuje, že s rastúcim vzdelaním opýtaných sa zvyšuje podpora členstvu SR v Európskej únii. Najvyššiu mieru podpory integračným snahám Slovenska vyjadrujú vysokoškolsky vzdelaní respondenti (79 %), najnižšiu oslovení so základným vzdelaním (44 %).
Podľa národnostného členenia obyvateľstva podporujú integráciu viac občania maďarskej národnosti (73 %), kým podiel opýtaných slovenskej národnosti, považujúcich vstup Slovenska do Európskej únie za potrebný, leží blízko hodnoty celoslovenského priemeru (61 %).
Spomedzi socioprofesijných skupín obyvateľstva, začlenenie Slovenska do EÚ má najvyššiu podporu u podnikateľov (85 %) , najnižšiu u nekvalifikovaných robotníkov (56 %) a nezamestnaných (54 %).
Z údajov získaných prieskumom je zrejmé, že najviac opýtaných podporujúcich vstup SR do Európskej únie žije v mestách s počtom obyvateľov od 10 do 50 tisíc (70 %) a nad 100 tisíc (68 %).
Postoje verejnosti k integrácii Slovenska do tohto hospodársko-politického zoskupenia vyspelých európskych štátov sú diferencované aj z regionálneho pohľadu. Najvyššiu mieru podpory členstvu SR v EÚ vyjadrovali respondenti z Bratislavského (68 %) a Banskobystrického kraja (66 %), a nižšiu ako celoslovenský priemer najmä opýtaní žijúci v Trnavskom (55 %), Trenčianskom a Žilinskom kraji (po 57 %).
Postoje občanov k otázke potrebnosti vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie sú výrazne diferencované podľa štruktúry voličských preferencií. Za vstup Slovenska do únie vyspelých európskych štátov sa vyslovovali vo väčšej miere ako je celoslovenský priemer potenciálni voliči SDKÚ (95 %), KDH (85 %), SDĽ (86 %), SMK (79 %), ANO (76 %) a Smeru (71 %). Opačný, nesúhlasný postoj k hospodársko-politickej integrácii Slovenska do EÚ deklarovali najmä prívrženci HZDS (42 %) a SNS (56 %).