Vláda sa totiž vo svojom programovom vyhlásení zaviazala "navrhnúť prijatie ústavného zákona o konflikte záujmov". Vicepremiér pre legislatívu a minister spravodlivosti Daniel Lipšic už predložil návrh tohto zákona do medzirezortného pripomienkového konania. Mimovládna organizácia Aliancia - Stop konfliktu záujmov (ASKZ) však považuje vládny návrh v porovnaní s návrhom poslanca Ladislava Orosza v minulom volebnom období za čiastočný krok späť. Kvôli vylepšeniu zákona i zabezpečeniu jeho priechodnosti v parlamente zorganizovala ASKZ v pondelok okrúhly stôl s predstaviteľmi parlamentných politických strán. Zástupcovia ANO, Smeru a SMK súhlasili, že v záujme spriechodnenia novej právnej úpravy budú na úrovni parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií iniciovať vytvorenie zmiešanej pracovnej komisie zloženej z poslancov, členov mimovládnych organizácií a samosprávy, ktorá pripraví paralelný návrh ústavného zákona.
ASKZ vyčíta vládnemu návrhu napríklad to, že zužuje povinnosť verejného činiteľa podávať každoročne majetkové priznanie iba na jeho osobu a osobu manžela alebo manželky. Oroszov návrh, ktorý na jar tohto roku parlament neschválil, vzťahoval túto povinnosť aj na ďalšie osoby žijúce s verejným činiteľom v jednej domácnosti. Vládny návrh zákona ďalej neobsahuje dostatočné sankčné mechanizmy najmä pre priamo volených funkcionárov - sankciou je iba zverejnenie konfliktu záujmov, prípadne odňatie časti platu alebo odmeny, povedal dnes novinárom koordinátor ASKZ Vladimír Pirošík. Za nedostatok návrhu možno podľa neho považovať aj nedoriešený problém prevodu správy majetku, slúžiacemu verejnému činiteľovi na podnikanie, na iné osoby, ako aj absenciu postzamestnaneckých obmedzení, teda zákaz zamestnať sa vo firme, o ktorej záujmoch verejný činiteľ v poslednom období rozhodoval.
ASZK preto navrhuje vytvoriť možnosť rozšírenia povinnosti poskytovať písomné vyhlásenia vrátane majetkového priznania aj na blízke osoby verejného činiteľa, zverejňovať oznámenia verejných činiteľov podľa režimu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, precizovať spôsob prevodu majetku slúžiaceho na podnikanie na iné osoby, zapracovať inštitút postzamestnaneckých obmedzení a stanoviť ako ďalšiu sankciu za porušenie zákona finančnú pokutu.
ASKZ je nezávislé a nestranícke zoskupenie 240 mimovládnych organizácií, think-tankov a nadácií venujúcich sa problematike ekonomického a politického vývoja na Slovensku a transparentnosti verejného života.