Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Bývalý prezident Ivan Gašparovič v posledných dňoch vo funkcii spravil ešte niekoľko rozhodnutí.
Hokejista František Koleno, ktorý sa v decembri 2011 opil, napadol policajtku a zlomil jej nohu, vďaka Gašparovičovi odíde z väzenia skôr, ako pôvodne mal.
Namiesto ôsmich rokov, ktorými ho vlani potrestal súd, si odpyká o šesť menej. Na slobodu sa dostane v novembri 2015.
Podpísal cenzus
Bývalý prezident minulý piatok, čiže dva dni pred koncom vo funkcii, podpísal aj novelu zákona o volebnom práve s kontroverznými vzdelanostným cenzom pre starostov a primátorov.
Podľa nových pravidiel, ktoré platia už pre komunálne voľby túto jeseň, sa budú môcť o vedenie obcí a miest uchádzať len kandidáti, ktorí ukončili stredoškolské vzdelanie.
Zákon mieni na Ústavnom súde napadnúť predseda opozičnej Novy Daniel Lipšic, ktorý ho považuje za diskriminačný.
Podpisy poslancov pod podanie mieni vyzbierať ešte na júnovej schôdzi parlamentu.
Podobný názor ako exminister vnútra Lipšic má aj súčasný minister Robert Kaliňák (Smer). „Vzdelanostný cenzus je protiústavná zmena,“ povedal.
„Ja som k tomu nepristúpil, je to poslanecký návrh, na ktorý pristúpila poslanecká snemovňa a získal podporu ústavnej väčšiny.“
Cenzus v parlamente podporili najmä poslanci Smeru, KDH a Obyčajných ľudí.
Ostatné volebné zákony už počkali na nového prezidenta Andreja Kisku. Zmeny v pravidlách pre volebné kampane či limity na politickú reklamu podpísal ako prvý zákon od nástupu do paláca.
Gašparovič udelil milosť hokejistovi, ktorý napadol policajtkuČítajte
Vyznamenal disidentku
Gašparovič sa pred odchodom do dôchodku rozhodol vyznamenať in memoriam Radom Bieleho dvojkríža II. triedy ruskú disidentku Nataliu Gorbanevskú.
S nápadom prišiel námestník bratislavského primátora Ján Budaj, návrh si osvojil aj minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Gorbanevská patrila k hŕstke aktivistov, ktorí 25. augusta 1968 na moskovskom Červenom námestí protestovali proti okupácii Československa sovietskymi vojakmi. Komunistický režim ju za trest poslal do psychiatrickej liečebne. Zomrela vlani v Paríži.
Elena Bianchi z prezidentskej kancelárie povedala, že vyznamenanie už poslali na našu ambasádu v Moskve.
Príbuzným Gorbanevskej ho odovzdá slovenský veľvyslanec Jozef Migaš.

Beata
Balogová
