Bratislava 27. júna (TASR) - Začlenenie SR do Európskej únie od začiatku roku 2000 stabilne podporujú tri pätiny slovenského obyvateľstva. V dlhodobom horizonte so vstupom SR do európskych štruktúr súhlasí nadpolovičná väčšina občanov. Približne na rovnakej úrovni štvrtiny obyvateľstva zostáva aj podiel tých, čo považujú vstup krajiny do únie za nepotrebný.
Podľa najnovšieho prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR realizovaného v dňoch 1. až 11. júna na vzorke 1064 respondentov podporuje vstup SR do EÚ 62 percent občanov. Proti vstupu sa vyslovilo 26 percent a názor nevedelo vyjadriť 12 percent obyvateľov.
Podiel občanov podporujúcich vstup do únie tak zostáva rovnaký ako v novembri 2000. Vo februári 2000 predstavoval 63 percent. Podpora vstupu do EÚ kulminovala v marci 1999, kedy za začlenenie krajiny do európskych štruktúr bolo 67 percent obyvateľstva. Podiel občanov nesúhlasiacich s integráciou SR sa od mája 1996 pohybuje v rozmedzí 23 až 26 percent.
Integrácia SR do EÚ sa z hľadiska vekovej štruktúry populácie teší najväčšej podpore medzi mladšími kategóriami obyvateľov vo veku 18 až 24 rokov (69 percent) a 25 až 29 rokov (71 percent). Najmenej sú o potrebnosti začlenenia do tohto zoskupenia presvedčení občania z vekovej skupiny 50 až 59-ročných (54 percent) a 60 a viacročných (49 percent).
Z pohľadu vzdelanostnej štruktúry obyvateľstva sa dlhodobo ukazuje, že s rastúcim vzdelaním sa zvyšuje podpora členstvu SR v únii. Najvyššiu mieru podpory integračným snahám Slovenska vyjadrujú vysokoškolsky vzdelaní respondenti (79 percent), najnižšiu oslovení so základným vzdelaním (44 percent).
Podľa národnostného členenia obyvateľstva podporujú integráciu viac občania maďarskej národnosti (73 percent), kým podiel opýtaných slovenskej národnosti považujúcich vstup do EÚ za potrebný leží blízko hodnoty celoslovenského priemeru (61 percent).
Spomedzi socioprofesijných skupín obyvateľstva má začlenenie do EÚ najvyššiu podporu u podnikateľov (85 percent), najnižšiu u nekvalifikovaných robotníkov (56 percent) a nezamestnaných (54 percent).
Najviac občanov, podporujúcich vstup SR do únie, žije v mestách s počtom obyvateľov od 10 do 50 tisíc (70 percent) a nad 100 tisíc (68 percent). Postoje verejnosti k integrácii sú diferencované aj z regionálneho pohľadu. Najvyššiu mieru podpory členstvu SR v EÚ vyjadrovali respondenti z Bratislavského (68 percent) a Banskobystrického kraja (66 percent), nižšiu ako celoslovenský priemer najmä opýtaní žijúci v Trnavskom (55 percent), Trenčianskom a Žilinskom kraji (po 57 percent).
Postoje občanov k otázke potrebnosti vstupu SR do únie sú výrazne diferencované podľa štruktúry voličských preferencií. Za vstup Slovenska do únie vyspelých európskych štátov sa vyslovovali vo väčšej miere ako je celoslovenský priemer potenciálni voliči SDKÚ (95 percent), KDH (85 percent), SDĽ (86 percent), SMK (79 percent), ANO (76 percent) a Smeru (71 percent). Opačný, nesúhlasný postoj k hospodársko-politickej integrácii Slovenska do EÚ deklarovali najmä prívrženci HZDS (42 percent) a SNS (56 percent).