Expremiérka hovorí, že sa ide venovať politike, ale jej vlastným spôsobom. Dostala ponuku od Wiesenthalovho inštitútu.
BRATISLAVA. Iveta Radičová opäť mieri na pracovný pobyt do zahraničia.
Ako vo štvrtok uviedla pre agentúru SITA, dostala ponuku od Wiesenthalovho inštitútu v Berlíne, ktorý má špeciálny program pre bývalých členov vlády.
Expremiérka už v roku 2013 pôsobila jeden trimester v Oxforde na univerzite, v medzinárodnom tíme sa venovala analýze vzťahu politiky a médií a tiež politiky a demokracie.
Nastupuje v januári 2015
((anketa)) Pracovný pobyt v Berlíne má trvať jeden rok a nastúpiť má v januári 2015.
Radičová tvrdí, že sa ide venovať politike, ale jej vlastným spôsobom.
„Ja chcem hľadať riešenia. Ja som zástanca politiky hľadania riešení,“ vyhlásila s tým, že svoje skúsenosti chce využiť na hľadanie otázok, na ktoré dnes nemáme jasné odpovede.
„Chcem vážne vstúpiť do diskusie, či prežije Európska únia v súčasnej podobe a chcem poznať stanoviská aktérov zmien,“ zdôraznila.
Chce hovoriť s premiérmi
Témou Radičovej vedeckej práce bude Európska únia v strednodobom a dlhodobom horizonte.
„Okrem teórie založím prácu na hĺbkových rozhovoroch s vybranými premiérmi krajín EÚ,“ povedala.
Zároveň bude robiť rozhovory aj s najsilnejšími opozičnými zoskupeniami v týchto krajinách.
„Rozhovory doplním o analýzu rozhodnutí EÚ a národných politík v konfrontácii so stanoviskami Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky, Európskej komisie a Eurostatu,“ konštatovala.
Podľa nej ide o výsostne politickú tému. „Môj pohľad bude pohľadom, ktorý nebude obmedzený národnými politikami,“ konštatovala.
Spýta sa Grékov aj Nemcov
Kľúčom pre výber krajín, z ktorých osloví premiérov a lídrov opozície, je podľa Radičovej typológia a vplyv na rozhodovanie Únie.
Preto rozhovory bude robiť s politikmi z krajín, ktoré majú alebo mali veľké problémy. Budú to napríklad Grécko, Cyprus, Portugalsko, Taliansko.
Na druhej strane osloví aj krajiny, ktoré problémy nikdy nemali, ako sú severské krajiny a Luxembursko.
Radičová má záujem aj o krajiny, ktoré sú rozhodujúce v EÚ ako Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia.
Z mladých demokracií si Radičová vybrala Estónsko, ktoré nikdy nemalo problémy s dodržiavaním Maastrichtských kritérií. Porovnanie spraví i medzi krajinami z eurozóny a medzi tými, ktoré v eurozóne nie sú.