BRATISLAVA. Štyrom mužom obvineným z vraždy bossa bratislavskej skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho predĺžil Okresný súd Bratislava I v stredu 18. júna väzbu o štyri až sedem mesiacov.
Sergejovi Minajlenkovi o sedem mesiacov, Ivanovi Beňovi o štyri, rovnako ako Petrovi Koperovi a Vladimírovi Smetanovi.
Prvé obvinenie stiahli
Jedného z bossov gangu sýkorovcov Petra Čongrádyho, alias Čongiho, zavraždili v septembri 2004.
Z tohto skutku v máji 2012 obvinili pôvodne päticu mužov - Viliama Mišenku, nitrianskeho bossa Ľuboša Ferusa, nedávno Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku za inú trestnú činnosť odsúdeného Rolanda Zdichavského, Karola Mella, ktorý je stále v Belize a Štefana Borku.
Následne polícia obvinenie pre krivú výpoveď svedka stiahla.
Potom obvinili Minajlenka, Beňu, Koperu, Smetanu a Petra Holáňa, po ktorom bolo až do prvej polovici apríla vyhlásené pátranie. O Holáňovi, ktorého zadržali na začiatku apríla v Rumunsku, zase Krajský súd 9. júna rozhodol, že zostáva naďalej vo väzbe.
V priebehu roku 2004 si podľa policajných zistení obvinený Minajlenko u obvineného Beňu objednal zavraždenie Petra Čongrádyho a jeho ochrankára.
Obvinený Beňu následne oslovil na vykonanie vraždy obvinených Koperu a Smetanu. Okrem toho zabezpečil materiálne vybavenie - autá, komunikačnú techniku a hlavne strelné zbrane útočné pušky.
Po takejto príprave dňa 9. septembra 2004 v dopoludňajších hodinách v Bratislave na Pečnianskej ulici pred miestnou pizzeriou na Petra Čongrádyho a jeho ochrankára obvinení Kopera a Smetana zaútočili.
Čongrádyho zasiahli do oblasti hlavy a rôznych častí tela, na následky čoho na mieste činu podľahol. Ochrankárovi prestrelili ľavé stehno.
Nástupca je stále na úteku
Obvinených policajti zadržali 4. decembra, jedného v Bratislave, zvyšných v okolí Žiliny. Počas akcie zaistili rôzne záznamové zariadenia, pamäťové nosiče a listiny.
Čongrády bol považovaný za jedného zo štyroch nástupcov - vplyvných osôb skupiny sýkorovcov - po zavraždení jej zakladateľa Miroslava Sýkoru.
Nepísaným nástupcom Sýkoru sa stal Ladislav L., alias Kýbel, ktorý je obvinený z minimálne desiatich vrážd a je stále na úteku.
Prokuratúra obžalovala Mišenku z vraždy Gudábu
Jozefa Gudábu zavraždili v roku 2003. Jeho telo našli v roku 2011.
BRATISLAVA. Prokurátorka Generálnej prokuratúry podala koncom minulého mesiaca obžalobu na Viliama Mišenku pre trestný čin vraždy Jozefa Gudábu.
"Prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky podala dňa 29. mája obžalobu na Viliama Mišenku, a to pre trestný čin vraždy spáchaný formou spolupáchateľstva. Podľa obžaloby mal Mišenka s ďalšími osobami, a to Karolom Mellom, Jozefom M., Jánom K., zavraždiť v záhradnej oblasti v katastri obce Bojná poškodeného Jozefa Gudábu v roku 2003," uviedla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.
Prokurátorka podala na Mišenku obžalobu na Okresný súd Nitra, ten rozhodne, či obžalobu prijme a začne sa hlavné pojednávanie, alebo prípad vráti na došetrenie prokuratúre.
Ako prvá o podaní obžaloby na Mišenku na svojom blogu informovala pred pár dňami investigatívna novinárka Júlia Mikolášiková.
V júli 2011 Mišenka a Karol Mello (nachádzajúceho sa stále v Belize - poznámka) obvinili z vraždy Gudábu z marca 2003. Prípad sa odohral v Bojnej, okres Topoľčany. Tajný hrob našli kriminalisti vo februári 2011.
Na mieste činu bol podľa prokuratúry aj synovec Mišenku Jozef, ktorého zastrelili v júli 2010, a tiež kľúčový svedok Ján K. Práve on ukázal policajtom miesto tajného hrobu a opísal popravu.
Tiež tvrdí, že Mišenka, jeho synovec Jozef a Mello vzali Gudábu na chatu a práve Mello ho zastrelil. Svedok vyšetrovateľovi povedal, že vystrelil aj Mišenka a on s jeho synovcom potom na príkaz telo zakopali.
Mišenka je stále, okrem iných obvinení, obvinený v prípade výbuchu v topoľčianskej spoločnosti Euromont z augusta 2009, pri ktorej prišla o život jedna osoba a zranili sa viaceré osoby.
Tento rok v marci v tomto prípade obvinili aj spomínaného svedka Jána K.