Dudince 12. novembra (TASR - Ak urýchlene nedôjde k zmene financovania zdravotníckych zariadení, hrozí takmer všetkým 59 nemocniciam I. a II. typu v prvom polroku 2003 zánik. Samosprávne kraje a mestá, pod ktoré tieto zariadenia od 1. januára prejdú, nebudú totiž schopné prevziať zodpovednosť za ich rastúce dlhy.
Jedným z riešení tejto situácie je podľa riaditeľov malých a stredných nemocníc urýchlené prijatie novely kompetenčného zákona, ktorou by sa prechod odsunul na 1. januára 2004. "Preto chceme už v najbližšom období požiadať ministra zdravotníctva, vládu, ako aj Národnú radu SR, aby novelu prijali v skrátenom legislatívnom konaní," informoval po dnešnom rokovaní Klubu riaditeľov malých a stredných nemocníc (KRMSN) v Dudinciach jeho predseda Peter Šomlo.
Podľa neho mnoho primátorov i zástupcov samosprávnych krajov netuší, v akom stave sa slovenské zdravotníctvo skutočne nachádza. "Novela kompetenčného zákona nevyrieši samozrejme všetko. Najdôležitejšia je totiž zmena financovania nemocníc. Zariadenia I. a II. typu sú totiž za rovnaké výkony platené len polovičnou sumou ako nemocnice III. typu, a to je pre nás neprijateľné," zdôraznil Šomlo. Podľa neho štát musí prijať spravodlivý systém rozdeľovania prostriedkov v zdravotníctve. "Nie je predsa možné, aby vidiecke obyvateľstvo bolo kvôli reštrikčným opatreniam odsunuté na okraj," dodal predseda KRMSN.
Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Ottinger prijatie novely kompetenčného zákona nevidí reálne. "Je už polovica novembra a to je naozaj veľmi tesné obdobie aj na skrátené legislatívne konanie," uviedol Ottinger. Štát bude pravdepodobne musieť vstúpiť do procesu zachovania niektorých vidieckych nemocníc, a to v snahe udržať dostupnosť zdravotníckej starostlivosti, dodal.