BRATISLAVA. Hnutie Greenpeace vo štvrtok vyzvalo premiéra Roberta Fica a vládu Smeru, aby neblokovali ciele Európskej únie, ktorá chce zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov.
Odmietavý postoj vlády podľa nich znižuje energetickú bezpečnosť Slovenska, ktoré je takmer na 90 percent závislé od dovozu plynu, ropy a jadrového paliva.
„Okrem problémov s klimatickými zmenami sa tým zvyšuje naša zraniteľnosť pri krízach, akú práve sledujeme medzi Ukrajinou a Ruskom,“ varuje Pavol Široký z Greenpeace.
Rusko je problém
Aktivisti sa opierajú aj o májový prieskum medzinárodnej agentúry Ipsos, podľa ktorého až 70 percent obyvateľov Slovenska považuje energetickú závislosť od Ruska za problém a až tri štvrtiny by uvítali rozmach domácich obnoviteľných zdrojov.
List zaslali pobočky hnutia aj premiérom Česka, Poľska a Maďarska.
Lídri krajín V4 a potom celej Únie majú na budúci týždeň rokovať o energeticko-klimatickom balíčku.
Európska komisia navrhla, aby krajiny do roku 2030 znížili emisie skleníkových plynov o 40 percent oproti roku 1990 a dosiahli najmenej 27-percentný podiel výroby energie z obnoviteľných zdrojov.
Kým s prvým cieľom Slovensko veľký problém nemá, druhý cieľ odmieta.
Štát: skúsenosti sú zlé
Vo využívaní slnečnej energie, veterných elektrární, vodných a geotermálnych zdrojov či biomasy stále patríme medzi slabšie krajiny. V roku 2012 u nás dosahoval podiel energie z obnoviteľných zdrojov 10,4 percenta, priemer Únie bol nad 14 percent.
Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že plány spred krízy sú veľmi ambiciózne. „Stále pretrvávajú následky krízy, je tlak zo strany priemyslu, skúsenosti s implementáciou obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny nie sú pozitívne,“ napísal jeho hovorca Maroš Stano.
Hlavným cieľom Únie by podľa ministerstva malo byť znižovanie emisií skleníkových plynov. „Či cestou obnoviteľných zdrojov, úsporami napríklad cez zatepľovanie budov, alebo radikálnymi zmenami v doprave, závisí od každej z krajín.“
Ministerstvo hospodárstva zas argumentuje, že neprimeraný rozvoj obnoviteľných zdrojov môže spôsobiť neželaný nárast cien. Dnes sa podľa neho podiel obnoviteľných zdrojov blíži k 12 percentám a do roku 2020 by mohol dosiahnuť 14 percent.
Široký za ich postojom vidí plán na dostavbu atómovej elektrárne v Mochovciach, ktorá sa pri väčšom rozmachu obnoviteľných energií nemusí vyplatiť.

Beata
Balogová
