BRATISLAVA. Na jeseň sa na Slovensku uskutoční medzinárodné cvičenie členských krajín NATO, ktoré reaguje na napätú situáciu na Ukrajine a zameria sa na základný princíp aliancie - kolektívny princíp pomoci v prípade, ak je jedna z členských krajín napadnutá.
Na cvičení Ground Pepper 2014 sa v Lešti a Kamenici nad Cirochou zúčastnia vojaci armád krajín Visegrádskej štvorky – Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.
Veľké cvičenie
Kde budú cvičiť
- Sereď – trikrát ženisti na cvičisku Váh
- Lešť – päťkrát rôzne armády NATO
- Zemianske Kostoľany – sedemkrát chemici rôznych armád NATO
- Kamenica nad Cirochou – armády V4
Cvičenie je jedno z 28 na Slovensku, na ktorom sa v druhej polovici tohto roka zúčastnia armády krajín NATO. Na ďalších pätnásť mimo Slovenska vyšleme našich vojakov.
V súvislosti s opatreniami Aliancie, ktoré reagujú na krízu na Ukrajine, chce ministerstvo obrany rozšíriť spoločný výcvik s ozbrojenými silami krajín Visegrádskej štvorky.
Do Ground Pepper 2014 sa má zapojiť okolo 1300 slovenských a českých vojakov.
Celkový počet by podľa Mariána Majera, bezpečnostného analytika Stredoeurópskeho politického inštitútu mal byť veľkosti brigády, čiže do 2500 vojakov.
Slovensko zapojí pozemné aj vzdušné sily, pôjde aj o jednotky výcviku a podpory a 5. pluk špeciálneho určenia zo Žiliny. Využijú približne 70 kusov kolesovej a 40 kusov pásovej techniky.
Cvičenie má zladiť a preveriť medzinárodné jednotky pri plánovaní a vedení operácie v prípade napadnutia iného členského štátu NATO. Trvať má tridsať dní v septembri až októbri.
V4 sa chce ukázať
Pôvodne malo ísť len o česko-slovenské cvičenie práporného zoskupenia. Rozšírenie na Visegrádsku štvorku podľa Majera súvisí s budúcotýždňovým stretnutím premiérov v Budapešti.
„Pripravuje sa deklarácia k bezpečnosti a obrane a aj v súvislosti s tým sa ako ukážku spolupráce v rámci V4 rozhodli rozšíriť toto cvičenie o Maďarov a Poliakov.“
Rozšírenie o ďalšie štáty víta aj Róbert Ondrejcsák, šéf Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.
„Ak chceme deklarovať, že NATO je pre nás najdôležitejším garantom bezpečnosti, tak by sme sa mali snažiť aj o rozsiahle cvičenie s účasťou ďalších členských štátov, nielen stredoeurópskych.“
Neistotu o pevnosti slovenského severoatlantického záväzku mohol priniesť počas prezidentskej kampane v marci premiér Robert Fico.
Na otázku, či by ako prezident bol za to, aby Slovensko vypovedalo vojnu štátu, ktorý napadol iný členský štát Severoatlantickej aliancie, odpovedal takto: „Už dnes nie je doba, keď by sa štáty mali pridávať k nejakému inému štátu, ktorý bol napríklad napadnutý v rámci NATO. Rieši sa to úplne inak. Je tu jediný jeden inštitút, jeden mechanizmus, ktorý umožňuje použitie vojenskej sily, a to je Bezpečnostná rada OSN.“

Prídu stovky vojakov
Ďalším veľkým cvičením na jeseň bude Mace XVI. Zúčastní sa na ňom do štyristo vojakov NATO a bude sa konať na viacerých miestach Slovenska. Jeho cieľom bude precvičiť letecké jednotky a protivzdušnú obranu.
Najčastejšie sa bude cvičiť v Seredi, Zemianskych Kostoľanoch, Lešti a Kamenici nad Cirochou.
Slovensko do zahraničia vyšle vyše 600 vojakov, napríklad aj na cvičenie ženistov do ukrajinského Ľvova či do Litvy a Turecka. Do ostrej akcie do Afganistanu vo štvrtok odišla posledná tristočlenná rotácia našich vojakov.
Celkovo nás cvičenia a zahraničné misie v druhom polroku budú stáť vyše 759–tisíc eur.
Masové cvičenia sa skončili
Cvičenia s desaťtisícmi vojakov ukončil pád komunizmu.
BRATISLAVA. Vojenské cvičenia armád boli u nás do roku 1989 postrachom pre mnoho mužov, ktorí boli na povinnej vojenskej službe.
Išlo o obrovské nácviky s masívnym nasadením ťažkej techniky, ktoré boli aj demonštráciou sily.
Keď sa v septembri 1966 v Československu začalo cvičenie Varšavskej zmluvy Vltava, bolo na ňom 92-tisíc vojakov zo štyroch krajín. Nasadili asi 500 tankov, 1500 obrnených transportérov, viac ako 800 lietadiel. Len v Československu povolali 17-tisíc vojakov v zálohe.
Počas cvičenia zahynulo päť našich a jeden východonemecký vojak. Obrovské bývali aj cvičenia Štít a aj pri nich boli obete na životoch.
Po páde komunizmu sú cvičenia menšie a chodia na ne len profesionáli. Aj pri medzinárodných cvičeniach ide o stovky vojakov.
Najväčšie v porevolučnej histórii bolo v roku 2010. V Lešti bolo okolo 1600 vojakov a asi 300 kusov techniky. Trvalo osem dní a armáda ho robila, aby sa naša mechanizovaná brigáda stala certifikovanou jednotkou NATO.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
