BRATISLAVA. Ak by 50-tisíc voličov Smeru v májových eurovoľbách nevolilo, KDH by malo o poslanca viac a SDKÚ o mandát menej, tvrdí poslanec SaS Martin Poliačik.
Voliči tak môžu podľa neho uškodiť alebo pomôcť inej strane, ale tiež svojím hlasom pripraviť o mandát vlastnú stranu. Volebný paradox navrhuje zmeniť.
„Keby to dal niekto na Ústavný súd, mohol by podobne ako v Nemecku vyhlásiť volebný systém za neústavný.“
Kaliňák je za zmenuZmeny
Kódexy
Spájanie volieb:
má zvýšiť účasť voličov a znížiť náklady;
musí sa zmeniť ústava;
môže naraziť na protiústavnosť.
Delenie mandátov:
dnes môže podľa Martina Poliačika (SaS) volič hlasovaním v eurovoľbách poškodiť svojej strane, ktorá dostane menej kresiel.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru len niekoľko týždňov po schválení nových volebných kódexov, ktoré navrhlo jeho ministerstvo, v RTVS povedal, že ich chce na jeseň znovu otvoriť.
Poliačikov návrh prišiel podľa ministerstva neskoro. Vzorec na prepočet mandátov však chce ministerstvo najskôr preveriť.
„Ak potom dôjde k dohode medzi stranami, sme pripravení zákony otvoriť a tieto zmeny zapracovať,“ tvrdí.
Kaliňák uvažuje aj o spájaní volieb. Mohla by sa tak zvýšiť volebná účasť, ale aj znížiť náklady, no najskôr sa musí zmeniť ústava.
Odborník na ústavné právo Peter Kresák vraví, že by sa muselo skracovať funkčné obdobie. „Predĺžiť sa určite nedá.“
Ústavný zákon by však podľa neho mohol byť spochybnený ako protiústavný.
„Poslanci sú volení na istý čas. Problém je, či je to vôbec rozumné. Keď sú voľby rozdelené napríklad na každé dva roky, dokážu odraziť mienku občana,“ hovorí Kresák.
Zmätok pre spájaniePoslanec Pavol Zajac z KDH tvrdí, že občania by mohli mať pri spájaní volieb zmätok v tom, kto kandiduje. Výhodu vidí v šetrení, pri zmene ústavy však majú podmienku.
„Diskusii sa nebránime. Ak sa však znovu otvoria volebné kódexy, budeme trvať na zrušení jedného volebného obvodu pri voľbách do parlamentu a zavedení viacerých obvodov.“
Zajac tvrdí, že sa tým poslanci priblížia občanom. „Je to principiálna vec.“ Kaliňák koncom mája povedal, že k väčšej spätosti medzi poslancom a voličmi by neprišlo.
Diskusii sú otvorené aj ďalšie strany. SDKÚ tvrdí, že sa zmene ústavy nebráni, chce zvýšiť volebnú účasť a znížiť náklady.
„Táto téma je aj veľmi senzitívna, pretože prichádza k zásahu do mandátu,“ hovorí podpredsedníčka MostaHíd Lucia Žitňanská. Záleží podľa nej aj na tom, ktoré voľby by sa spájali.
Poliačik hovorí, že SaS je pripravená zákon podporiť, no závisí to od jeho detailov.
„Je správne, aby sa štát správal efektívne a aby sme ľudí neobťažovali množstvom volieb v jednom roku,“ vraví hovorca OĽaNO Dano Mitas. „Spájanie volieb považujeme za dobrý nápad a v závislosti od presného znenia a doladenia technických detailov sme pripravení ho podporiť.“
Tvrdí, že si nie sú istí, či štát niečo ušetrí. „Takýto krok by však mohol zvýšiť účasť pri niektorých typoch volieb a posilniť tak mandát volených zástupcov občanov.“

Beata
Balogová
