BRATISLAVA. SDKÚ podľa Ľudovíta Kaníka potrebuje vyskladať nový tím ľudí.
Ako v piatok povedal pre agentúru SITA, SDKÚ nemôže stavať len na ľuďoch, ktorí sú dnes v Národnej rade a ktorí vo verejnosti nezarezonovali.
„Nedá sa stavať na takých, ktorí nepodali žiadny návrh zákona, nevystupovali v parlamente. Každého povinnosťou je bojovať, prinášať témy, dávať návrhy zákonov,“ tvrdí.
Kaník vidí v strane ľudí, ktorí nie sú známi mimo svojho regiónu, ale v komunálnej politike bojujú za presadenie správnych vecí, sú mladí a zaslúžili by si miesto vo vedení strany.
„Musíme sa o nich oprieť. Musíme zvoliť lídra, ktorý poženie stranu k aktivite a sám bude mimoriadne aktívny,“ zdôraznil.
Chce byť súčasťou tímu
Kaník tvrdí, že často dostáva teraz otázku, či bude kandidovať na predsedu strany na mimoriadnom kongrese, ktorý má byť v septembri.
„Momentálne je však pre mňa kľúčové rozmýšľať tak, aby som bol aktívnou súčasťou tímu, ktorý dokáže SDKÚ znovu vrátiť k dôvere, ktorú kedysi mala. Chcem byť súčasťou tímu, ktorý stranu vráti na výslnie,“ vyhlásil.
Mimoriadny kongres SDKÚ sa mal pôvodne konať 28. júna, predseda Pavol Frešo ho však zvolal na 27. septembra.
Zmenu termínu Frešo zdôvodňuje kvalitnou prípravou, nahneval tým však vedenie strany, podľa ktorého ide o vážny zásah do prebiehajúcej diskusie.
Jozef Mikuš sa preto vo štvrtok vzdal funkcie podpredsedu SDKÚ, ostatní traja podpredsedovia zatiaľ vo funkciách zostávajú.

Kritizuje defenzívnu pozíciu
Podľa Kaníka problém súčasného postavenia SDKÚ má korene ešte v predvolebnej kampani v roku 2006, keď úspešná strana, ktorou SDKÚ bola ako nositeľka kľúčových reforiem, začala sama o sebe pochybovať.
„Začala pochybovať, že reformy sú dobré, či nie sú príliš tvrdé, čo bola rétorika Roberta Fica. Naši predstavitelia začali ospravedlňovať reformy. Z defenzívnej pozície vysvetľovali, že reformy sú problematické, ale v budúcnosti prinesú efekt. To nebola pravda. Oni prinášali efekt už vtedy,“ dodal.