Plán kabinetu v oblasti kultúry chce posudzovať iba podľa konkrétnych krokov smerujúcich k rozvoju širokej palety aktivít vrátane medzinárodnej prezentácie nášho umenia.
Na nutnosť justičnej reformy upozornil snemovňu jeho stranícky kolega Miroslav Abelovský. Dôrazne odmietol vytváranie špeciálnych inštitútov v orgánoch činných v trestnom konaní, pretože by mohli byť zneužité aj na politické procesy. Nesúhlasil s iniciatívou KDH zaviesť do nášho právneho poriadku princíp "trikrát a dosť", pretože by tým došlo k porušeniu Ústavy SR a navyše by sa nezmenšila kriminalita. Zámer vyčistiť ulice považuje Abelovský za chvályhodný, no upozornil na historické skúsenosti, keď "miera krutosti štátu sa prejavila v priamej úmere s nárastom krutosti zločinu".
Plán konkrétnej činnosti vládneho kabinetu žiadal predložiť parlamentu ďalší predstaviteľ HZDS Tibor Mikuš. Vo svojom príspevku sa sústredil na oblasť nezamestnanosti, ktorej zmiernenie podľa jeho mienky v programe vlády absentuje. Vláda sa musí sústrediť na inventúru potrieb a produkčných možností, povedal v súvislosti s možnosťami exportu a tým aj zníženia deficitu zahraničnej obchodnej bilancie. Mikuš navrhol na riešenie vysokej nezamestnanosti sústrediť sa najmä na rozvoj cestovného ruchu, infraštruktúry a precizovanie energetickej politiky štátu.
Záver rokovacieho dňa patril vystúpeniam ďalších opozičných poslancov - Igorovi Šulajovi zo Smeru, ktorý hovoril o daňovej problematike, či Dane Podrackej z HZDS, rozoberajúcej otázky podpory národnej kultúry. Svoje vystúpenie nedokončil Karol Džupa, takže z 59 písomne prihlásených rečníkov zatiaľ v rozprave o programe vlády vstúpilo 27 poslancov.
Rokovanie parlamentu bude pokračovať v stredu od 9.00 hodiny.