Bratislava 27. júna (TASR) - Tak ako v minulosti, aj tento rok prijala Železničná polícia opatrenia na zvýšenú ochranu cestujúcich v súvislosti s letnou turistickou a dovolenkovou sezónou, ktorej začiatok sa naplno prejaví už tento piatok, keď žiaci prevezmú vysvedčenia a začne sa presun rodín, či jednotlivcov za oddychom.
Železničná polícia (ZP) bude počas celej letnej turistickej sezóny posilňovať výkon služby na vytypovaných železničných staniciach s vysokou frekvenciou cestujúcej verejnosti a vo vlakoch osobnej prepravy. Osobitne sa zameria na Hlavnú stanicu v Bratislave, železničné stanice v Žiline a Košiciach a v ďalších železničných uzloch, kde je predpoklad aj zvýšeného pohybu podozrivých osôb, ktoré bude kontrolovať a preverovať.
Zvýšený výkon príslušníkov ŽP bude vo vlakoch prichádzajúcich do Bratislavy, a to predovšetkým od Košíc a Žiliny, či odchádzajúcich v opačnom smere a vo vlakoch prichádzajúcich na Slovensko z ČR cez Čadcu do Žiliny a Košíc, v ktorých na základe dlhodobejších analýz dochádza k pokusom krádeží, či priamo k okrádaniu cestujúcich, najčastejšie práve v piatok na konci pracovného týždňa medzi 14.00 a 20.00 hod. Navyše v Bratislave na Hlavnej železničnej stanici okrem hliadok ŽP na ochranu bezpečnosti, sledovanie podozrivých osôb a odhaľovanie páchateľov krádeží slúži aj monitorovací systém. Záznamy z bezpečnostnej situácie každého dňa na tejto stanici ŽP archivuje určitú dobu a využíva pre potreby odhaľovania páchateľov krádeží, či narušiteľov verejného poriadku a potreby dokazovania.
"Napriek tomu, že v súčasnosti v porovnaní s rokom 1996 došlo práve vďaka zvýšenej ochrane cestujúcich k výraznému poklesu prípadov krádeží vo vlakoch a na staniciach až o polovicu, pričom výrazne stúpla ich objasnenosť, ŽP vyzýva občanov, aby nepodceňovali situáciu a dávali si väčší pozor na osobné veci", uviedol pre TASR hovorca ŽP Jozef Búranský. Upozornil, aby cestujúci neponechávali svoje veci bez dozoru ani na staniciach, ani vo vlakoch, nenechávali si ich postrážiť neznámym osobám a boli ostražití, ak im niekto priveľmi ochotne ponúkne pomoc na odnesenie batožiny.
"Ak sa aj napriek tomu stane cestujúci obeťou páchateľa, bez zbytočného odkladu má oznámiť prípad hliadke ŽP alebo na najbližšie oddelenie ŽP. Najlepšie je, ak udá súčasne aj čo najviac podrobností, kde a kedy sa to mohlo stať, kto sa pohyboval alebo zdržiaval vo vašej blízkosti. Zvýši sa tak šanca na zistenie páchateľa", dodal Búranský.
*st som