BRATISLAVA. Znásilnenie ako „erotická šou“. Bulvárny portál topky.sk zverejnil v piatok video, na ktorom muž znásilňuje rómsku ženu, pri ktorej plačú dve malé deti.
Článku dal server titulok: „Párik si to rozdával priamo na ulici: Perverzné divadlo ukončili až policajti!“ Po kritike ho zo stránky stiahol. Medzitým sa stihol dostať medzi najčítanejšie články.
Video bolo v závere doplnené fotografiami, na ktorých vidieť zasahujúcich príslušníkov polície. Nie je jasné, kedy vzniklo, kto je autorom, ani miesto, kde k znásilneniu došlo.
Nevideli znásilnenie
„Cieľom zverejnenia bolo vyvolať celospoločenskú diskusiu,“ tvrdí Daniela Grečnerová, hovorkyňa spoločnosti Zoznam, ktorá prevádzkuje portál topky.sk. Server Zoznam vlastní spoločnosť Slovak Telekom, ktorá na 49 percent patrí štátu.
Redakcia podľa Grečnerovej chcela poukázať na existenciu takéhoto videa. Bráni sa tým, že nebolo jasné, či skutočne ide o znásilnenie.
V článku incident nazývali „sexom na verejnosti“ a „perverzným divadlom”. Na polminútovom zázname pritom počuť, ako žena kričí nie.
„Ak v niekom vyvolal článok dojem, že ide o rasisticky motivovaný obsah, nebolo to zámerom a ospravedlňujeme sa,“ hovorí Grečnerová.
Slovak Telekom odmietol odpovedať, čo si myslí o článku, ktorý zosmiešňoval znásilnenie ženy v médiu, ktoré vlastní. Zdržanlivo sa vyjadril, aj akcionár, ktorým je ministerstvo hospodárstva.
„Nemáme kontrolu nad týmito dvomi spoločnosťami. Tým pádom sa od toho ministerstvo dištancuje a nebude to ani komentovať,“ povedal jeho hovorca Stanislav Jurikovič.
Blog Sama Mareca: Ako Topky dehumanizujú
O autorovi mlčia
„Nazvať znásilnenie ženy za bieleho dňa na verejnom priestranstve erotickou šou je choré,“ hovorí Dalia Gregorová, z občianskeho združenia Nemlčme!
Zameriava sa na podporu ľudí, ktorí sa stretli so sexuálnym násilím. V rozhovore pre denník SME Gregorová vlani opísala, ako sa sama stala obeťou znásilnenia.
„Kto si môže len tak natáčať znásilnenie bez toho, aby zasiahol a zdieľa ho na internete?“ pýta sa ďalej.
Článok podľa nej znásilnenie opísal ako anekdotu, a naznačil súhlas s tým, že obeti trestného činu netreba pomôcť. „Redakcia by mala vyvodiť personálne dôsledky,“ myslí si.
Portál topky.sk to zatiaľ neplánuje. „K personálnym otázkam sa nebudeme v tomto momente vyjadrovať, v budúcnosti budeme dohliadať so zvýšenou mierou na obsah a spracovanie tém, ktoré publikujeme,“ hovorí Grečnerová.
Čo si myslíte o zverejnení videa?
Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí zodpovedný aj za ľudské práva
Video som nevidel a nemôžem sa preto k nemu vyjadriť. Jednoznačne však odsudzujem akúkoľvek formu násilia, obzvlášť jej prezentovanie prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov. Apelujem aj na zástupcov tlače, aby zvážili obsah a formu podávanej informácie. Výchova a vzdelávanie k ľudským právam je jedným z dôležitých nástrojov, ktoré potrebujeme v spoločnosti prehlbovať.
Jana Dubovcová, ombudsmanka
Odsudzujem zverejňovanie akéhokoľvek rasistického a ľudskú dôstojnosť dehonestujúceho obsahu a komentárov vo verejnom aj neverejnom priestore. Článok s videom by mal byť predmetom vyšetrovania pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov. Tie sa týkajú nielen obsahu videa, ale aj jeho zhotovenia, nadobudnutia a komentovania.
Rudolf Chmel, predseda parlamentného výboru pre ľudské práva
Video som nevidel, ale zverejnenie záberov, ako niekto znásilňuje ženu, je odsúdeniahodné. Treba zistiť, či medializovanie videa a zábery z neho nespĺňajú skutkovú podstatu trestného činu.
Peter Pollák, splnomocnenec vlády pre Rómov
Zverejňovanie videí, kde sú obeťami ženy a deti, je už za hranicou etiky, ale aj morálky a vkusu aj pre bulvárne médiá. Nie je zodpovedné zverejňovať takýto obsah, pretože miesto „zábavy“ by mal slúžiť ako dôkazový materiál pre orgány činné v trestnom konaní.

Beata
Balogová
