SME

Opozícia strhala vládny program

BRATISLAVA – Za nekontrolovateľné a bez merateľných údajov označili traja lídri opozície programové vyhlásenie vlády. Z ich vystúpení pred plénom parlamentu vyplynulo, že nepodporia program Dzurindovho kabinetu na budúce štyri roky.


FOTO SME – PAVOL MAJER


BRATISLAVA – Za nekontrolovateľné a bez merateľných údajov označili traja lídri opozície programové vyhlásenie vlády. Z ich vystúpení pred plénom parlamentu vyplynulo, že nepodporia program Dzurindovho kabinetu na budúce štyri roky.

Premiér sa tak musí spoliehať na 78 poslancov vládnej koalície. Za program, a teda aj vyslovenie dôvery vláde, musí podľa ústavy hlasovať prinajmenšom 76 poslancov.

Azda najkritickejší bol vo svojom prejave predseda Smeru Robert Fico. Sociálne podfarbenú rétoriku používal ešte častejšie ako šéf komunistov Jozef Ševc.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda povedal, že vo vystúpeniach predsedov opozičných strán bolo veľa kritiky a neraz aj demagógie, ale nenašiel v nich alternatívu voči vládnej politike.

„Vymaľovať slovenský obraz načierno a nevšímať si nič pozitívne,“ podotkol premiér.

Fico tvrdil, že predložený vládny dokument je takou „všeobecnou všehochuťou“, že už dnes sa dá považovať za splnený. Za najkonkrétnejšie údaje v programe považuje časti týkajúce sa postavenia maďarskej národnostnej menšiny.

Reformy sa podľa lídra Smeru nahrádzajú „bohapustým“ zdražovaním. Slovensko označil za krajinu so zdeformovaným podnikateľským prostredím, krajinu nepripravenú na vstup do Európskej únie, krajinu, ktorá starne, v ktorej sa neoplatí pracovať, ale oplatí páchať trestnú činnosť, v ktorej legálne zbohatlo len veľmi málo ľudí. A na takýto stav by podľa neho malo reagovať vládne vyhlásenie.

SkryťVypnúť reklamu

Fico si myslí, že v najbližších rokoch nedôjde k zmene kvality právneho štátu. Zdôvodnil to nedostatkom peňazí pre prokuratúru i rezorty vnútra a spravodlivosti. Zauvažoval, či by sa v záujme čo najväčšej účasti ľudí na voľbách poslancov do Európskeho parlamentu nemali spojiť tieto voľby s parlamentnými. To by však znamenalo v roku 2004 predčasné parlamentné voľby.

Šéf HZDS Vladimír Mečiar kritizoval Dzurindu, že si nenašiel čas na stretnutie s predsedami vyšších územných celkov, nepáčilo sa mu, ako sa chce vláda vyrovnať s problémami vo verejnej správe. Tvrdil, že treba zmeniť volebný systém na väčšinový, lebo pomerný „plodí korupciu a z volieb robí obchod, na ktorom zarábajú agentúry“.

Vyslovil sa aj za vznik dvoch komôr parlamentu. Zmeniť by sa vraj mohla aj voľba prezidenta. Šéf senátu, jednej z komôr parlamentu, by bol i viceprezidentom. „Dávam na zváženie otázku, či Slovensko potrebuje aj funkciu prezidenta, aj predsedu vlády. Či by ich nemohlo zlúčiť ako v Spojených štátoch,“ povedal. Premiér Dzurinda o týchto i niektorých Ficových návrhoch povedal, že ide o bonmoty.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar žiadal prehodnotiť situáciu Slovákov v mestách a obciach, kde sú Slováci v menšine. Podľa neho vláda nemá ani žiadnu hospodársku politiku a o privatizácii „cudne či čudne mlčí“. Za protiústavné považuje, že vláda chce do roku 2006 neidentifikovanú pôdu dať obciam. „To urobiť nemôžete, každé vlastníctvo je nedotknuteľné.“ Podľa Mečiara treba hľadať zdroje na identifikovanie vlastníkov.

Líder KSS Jozef Ševc kritizoval zamýšľanú privatizáciu štátnych podielov v podnikoch energetiky a plynu. Slovensko sa podľa neho vydá na cestu, ktorá bude plná obetí. Varoval, že vládny program sa môže premeniť na sociálny pogrom.

Zuzana Martináková z SDKÚ si myslí, že označenie vládneho programu za všeobecný je povrchným konštatovaním. Ľubomír Lintner z ANO sa opýtal, či je lepšie predkladať bombastické ambície, alebo vysloviť odhodlanie popasovať sa s najzložitejšími problémami. Gyula Bárdos z SMK povedal, že jeho strana bude trvať na uskutočnení reforiem bez prieťahov a nesmú sa opakovať chyby z minulých rokov, keď sa dobré zámery stali predmetom nekonečne dlhých diskusií.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprava k vládnemu programu bude dnes pokračovať.

IGOR STUPŇAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu