
Robert Fico (vľavo) včera povedal, že reformy sa nahrádzajú „bohapustým“ zdražovaním, že na Slovensku sa neoplatí pracovať, ale páchať trestnú činnosť, že krajina nie je pripravená na vstup do Európskej únie a starne. Premiér Dzurinda povedal, že Ficov prejav vnímal ako prázdny.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
Atmosféra v parlamente včera nenaznačovala, že poslanci rokujú o kľúčovom dokumente vlády. Rozprava o jej programe bola nudná. Minulosťou sa stali faktické poznámky typické pre bývalý parlament. Poslanci ich nevyužívali. Každý prihlásený si odprednášal svoj príspevok a nastúpil ďalší.
Kresťanský demokrat Pavol Minárik povedal, že koalícia sa na vynechaní faktických poznámok nedohodla. Zmenila sa však politická kultúra a „vystúpenia sú korektné, netreba reagovať“.
Miroslav Maxon z HZDS si neuvedomil, že ešte neodznela faktická poznámka, až do chvíle, kým sa ho na to nespýtali. Myslí si však, že poznámok sa parlament dočká, lebo situácia pri programovom vyhlásení je odlišná od schvaľovania zákonov.
„Mám skôr dobrý pocit zo štýlu, necítim potrebu, aby sme pretkávali vystúpenia opozičných predstaviteľov faktickými dodatkami,“ povedal premiér Mikuláš Dzurinda. Prostredie parlamentu sa mu videlo pokojné.
Najdlhšie hovoril Robert Fico zo Smeru. Keď rečnil o vláde, vždy ju dôsledne označoval za pravicovú a tvrdil, že prichádza s antisociálnymi návrhmi alebo že sa vyznačuje pravicovým cynizmom. Podľa neho ide o zoskupenie, ktorému je jedno, ako sa ľudia v novom roku vyrovnajú s cenovým šokom. Hovoril, že bohatí budú bohatnúť a chudobní budú ešte chudobnejší.
Vladimír Mečiar si pri komentovaní vlády a jej programu pomohol analógiou zo Sovietskeho zväzu. Povedal: „Našinec uvažuje - ako mám tomu rozumieť? Lenin sa volal Uľjanov, Stalin Džugašvili a októbrovú revolúciu robili v novembri. No kto by tomu uveril?“ A dodal: „Ozaj, kto by tomu uveril?“
Dzurinda na otázku SME, kto z lídrov opozície predniesol vecnejší príspevok, odpovedal: „Vystúpenie pána Fica bolo demagogickejšie a prázdnejšie.“
(sp)