Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Po prevalení kauzy Dragoslava Kosmajaca, ktorého srbský premiér označil za najväčšieho miestneho dílera drog, zistila naša polícia aj ďalšie prípady podozrivých cudzincov, ktorí v minulosti získali slovenské doklady.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru hovorí o osobe blízkej Kosmajacovi, policajný prezident Tibor Gašpar celkovo o troch ľuďoch.
Koho mal na mysli, v stredu Kaliňák nespresnil. Tak ako Kosmajacovi, ktorý je na úteku, aj človeku, ktorého minister spomínal, však Slovensko už pozastavilo platnosť pasu.
Preveria všetko
Kosmajac
- zo Srbska vycestoval minulý týždeň,
- so slovenským pasom išiel cez Čiernu Horu do Bosny,
- teraz je na úteku.
Kaliňák okrem toho nariadil celkový audit prípadov spred roku 2007, keď občianstvo dostali podozriví cudzinci. Potom sa podmienky sprísnili.
„Odbory kontroly preveria činnosť všetkých zainteresovaných útvarov,“ povedal Gašpar.
Jedna z verzií podľa neho hovorí, že podozriví „pri vystavovaní dokladov predložili falzifikáty iných dokladov“.
Slová ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, podľa ktorého si Kosmajac slovenské občianstvo kúpil, polícia zatiaľ nepotvrdila.
Milan Nič z Inštitútu pre stredoeurópsku politiku nerozumie, prečo kontrolu Kaliňák nenariadil už v roku 2010, keď sa objavil podobný prípad Srba Darka Šariča.
„Ako krajina strácame dôveryhodnosť, keď si v tom nevieme urobiť poriadok. Spolupráca medzi orgánmi ministerstiev vnútra Slovenska a Srbska je veľmi dobrá, takže tu sa nemožno na nič vyhovárať,“ povedal Nič, ktorý pracoval aj v Lajčákovom tíme, keď bol súčasný minister zvláštnym vyslancom Európskej únie pre Bosnu a Hercegovinu.
Opatrenia by však podľa Niča nemali viesť k sprísneniu systému schvaľovania občianstiev pre obyčajných Srbov, ktorí na Slovensko prichádzajú s dobrým úmyslom.
Prvý, druhý, tretí
Odpovedi na otázku, prečo systém nepreverili už po Šaričovom prípade v roku 2010, sa ministerstvo vnútra vyhlo.
„To urobíme teraz, lebo aj tento druhý prípad odkryl zrejme ďalší,“ hovorí riaditeľ tlačového odboru Ivan Netík.
Kosmajac získal občianstvo v septembri 2004. Občiansky preukaz, ktorý zverejnili srbské médiá, mu vydalo policajné oddelenie Bratislava II. Vtedy sa ešte doklady vydávali len podľa miesta bydliska.
V tom istom okrese mal podľa zistení SME nahlásené bydlisko aj Šarič, ktorý dostal občianstvo v januári 2006.
Podľa zdroja, ktorý nechcel byť menovaný, práve na úrade v Bratislave II mohli v tom čase dostať občianstvo aj ďalší traja až štyria podozriví z tejto krajiny.
Žiadateľov dnes preveruje aj Slovenská informačná služba. SIS sa začala v zmysle zákona vyjadrovať k udeľovaniu štátneho občianstva až od roku 2007,“ povedal jej hovorca Branislav Zvara.

Beata
Balogová
