Bratislava 13. novembra (TASR) - Prevrat pred trinástimi rokmi znamenal cielenú ekonomickú kolonizáciu Slovenska, vyhlásil dnes v poslaneckej snemovni komunista Karol Ondriaš. Jeho cieľom bola privatizácia iniciovaná záujmovými skupinami aj zo zahraničia.
KSS si podľa jeho slov želá odborné riadenie hospodárskej politiky štátu a tým aj vytvorenie podmienok, napríklad pre vedeckú prácu. "Vzdelanie ľudí nikto nezoberie ani nesprivatizuje", povedal počas rozpravy o programe kabinetu Mikuláša Dzurindu Ondriaš.
Spomenul tiež, že počas "súčasného kapitalizmu" dochádza k neustálemu znižovaniu počtu pracovníkov v oblasti vedy a výskumu. Momentálne v tejto sfére pracuje len 34 percent ľudí z počtu v roku 1988. Dostali sme sa teda na úroveň rokov socializmu, konkrétne do roku 1965, uviedol.
Predstaviteľ Smeru Ľubomír Vážny upozornil snemovňu, že program rozvoja štátu nedefinuje, ako bude kabinet postupovať pri riešení problémov úhrady nákladov dopravcov vo verejnom záujme. To je pretrvávajúci problém prevádzkovateľov železničnej dopravy a hromadnej autobusovej dopravy. Rozvoj diaľnic a ciest súbežne je podľa jeho mienky nereálny.
Rodinnej a sociálnej politike podľa zámerov vlády sa venoval Anton Blajsko z HZDS. Vyslovil presvedčenie, že vláda musí predchádzať nebezpečenstvu rastu chudoby zvyšovaním šance ľudí uspieť na trhu práce. Pripravované zvýšenie cien sa dotkne podľa jeho slov predovšetkým dôchodcov, ktorí budú musieť deficit financií vyrovnávať znížením nákupov potravín.
Jeho stranícky kolega Jozef Elsner sa vyslovil, že program vlády je v protiklade so sľubmi danými predstaviteľmi koalície pred parlamentnými voľbami, na základe ktorých v konečnom dôsledku mohli tento kabinet zostaviť.
*pm rč
NNNN